avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi după dezmembrare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi după dezmembrare

In urma taxei de succesiune s-a facut dezmembrarea proprietățiii,in urma căreia au rezultat doua loturi si un lot comun,întrebările mele sunt;
1. Pot obstrucționa fereastra celuilalt proprietar ,fereastra ce permite accesul vizual către proprietatea mea?
Zidul clădirii in care se afla si ferestrele ,reprezintă limita de proprietate.Ferestrele se deschid spre exterior limitându-ma astfel in a putea folosi spatiul corespunzător lotului obținut in urma dezmembrării.
2. Pe lotul comun as putea sa torn bordura de beton in jurul casei,fără sa încalc legea?
Ultima modificare: Vineri, 14 Octombrie 2022
ana_maria_purecel@yahoo.com, utilizator
Cel mai recent răspuns: ana_maria_purecel@yahoo.com , utilizator 21:57, 18 Octombrie 2022
Nu puteți.
Dezmembrarea nu este act de proprietate.
Faptul ca ați dezmembrat un teren, nu va transforma în proprietar exclusiv.
Faceți partajul, deveniți proprietar și faceți ce considerați cu bunurile din lotul dvs.
Probabil nu m-am facut înțeleas.S-a facut taxa de succesiune/Partajul si au rezultat cele 3 loturi.Fiecare este proprietar pe cate un lot si un lot este comun..Mai exact casa este împărțită între cei doi proprietari iar terenul din fata ferestrelor casei celuilalt proprietar au vedere si se deschid către lotul meu.Ma deranjeaza căci nu pot utiliza la maxim spatiul pe care îl detin si ma simt si urmărit.Pot bloca aceste ferestre?
Cat despre bordura din jurul casei turnată pe pământul din lotul comun,puteți sa ma sfătuiți?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere utilități pe altă proprietate km km Bună ziua, În urma procesului civil de ieșire din indiviziune, imobilul (casă + teren) a fost împărțit în două loturi proprietate individuală ... (vezi toată discuția)
Dezmembrare si demolare vitalsmart vitalsmart Buna ziua! Am cumparat, impreuna cu o alta persoana, o casa veche si terenul aferent acesteia. Casa are aproximativ 200 mp si terenul 600mp. Eu detin 1/2 si ... (vezi toată discuția)
Partaj - la notar sau în instanță? Anne Maria Anne Maria Caz: Se supune partajului o casă cu două intrări și o curte comună ambelor intrări. Împărțirea casei și a curții pe lungime sau lățime, presupune ... (vezi toată discuția)