Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat moștenire eronat. Sora mea, a văzut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat moștenire eronat. Sora mea, a văzut Certificatul ...

Certificat moștenire eronat.
Sora mea, a văzut Certificatul de moștenire al unei rude. A observat că partea din succesiune, care i se cuvenea legal, a fost atribuită altei rude, fiind păgubită material, cu cca. 10..000 EU, de cca. 15 ani.
Notarul, care a întocmit actul de succesiune, refuză să îî dea o copie după Certificat, știind că este eronat, deși are drept legal de acces la actele succesiunii respective.
La fel și ruda, care știe acum că are o proprietate, care nu îi aparține, legal.
Este o speță penală cu 1 sau 2 vinovați, sau complici?
La ce poate fii încadrată?
Mulțumesc.
Trebuie văzut exact de avocat ce s-a întâmplat.
Nu se poate da cu părerea la modul general.

Se poate apela la avocat și pentru a se obține certificatul de moștenitor în condițiile legii.

Exista posibilitatea anularii certificatului de moștenitor în condițiile legii.

Procedura avocatiala ar presupune sa mergeti la avocat pentru o consultatie juridica pentru o analiza preliminară și apoi sa se acționeze în consecință în funcție de rezultatul analizei juridice.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat