avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat moștenire eronat. Sora mea, a văzut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat moștenire eronat. Sora mea, a văzut Certificatul ...

Certificat moștenire eronat.
Sora mea, a văzut Certificatul de moștenire al unei rude. A observat că partea din succesiune, care i se cuvenea legal, a fost atribuită altei rude, fiind păgubită material, cu cca. 10..000 EU, de cca. 15 ani.
Notarul, care a întocmit actul de succesiune, refuză să îî dea o copie după Certificat, știind că este eronat, deși are drept legal de acces la actele succesiunii respective.
La fel și ruda, care știe acum că are o proprietate, care nu îi aparține, legal.
Este o speță penală cu 1 sau 2 vinovați, sau complici?
La ce poate fii încadrată?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 13:05, 16 Octombrie 2022
Trebuie văzut exact de avocat ce s-a întâmplat.
Nu se poate da cu părerea la modul general.

Se poate apela la avocat și pentru a se obține certificatul de moștenitor în condițiile legii.

Exista posibilitatea anularii certificatului de moștenitor în condițiile legii.

Procedura avocatiala ar presupune sa mergeti la avocat pentru o consultatie juridica pentru o analiza preliminară și apoi sa se acționeze în consecință în funcție de rezultatul analizei juridice.

Scris din București 2022
Ultima modificare: Duminică, 16 Octombrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi iulia_iuliana iulia_iuliana din punct de vedere legal rudele prin alianta ce drepturi au? exista o ierarhizare a acestora? (vezi toată discuția)
Vanzare apartament persoana handicap grav BS23 BS23 Bună ziua. Tatăl meu a murit acum 7 ani, iar apartamentul a fost mostenit de mama 50%, sora mea 25%, eu 25%. In 2022 mama s-a îmbolnăvit, diagnosticată cu ... (vezi toată discuția)
Ce sa fac? moștenire Nicolae7 Nicolae7 Tata a murit si a lăsat casa la mama vitrega iar mie partea de moștenire legală prin lege. Mama vitrega a venit la mine in USA și a cerut de la mine o ... (vezi toată discuția)