avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, ma intereseaza ce inseamna venitul net ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, ma intereseaza ce inseamna venitul net lunar realizat ...

Buna ziua,ma intereseaza ce inseamna venitul net lunar realizat ,am o sentinta pentru pensie alimentara , la ce se refera la salariul net sau si la alte venituri ,eu am si o firma.
Va multumesc si astept raspuns.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 15:07, 20 Octombrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Inseamna venitul efectiv. "In mana"
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Venitul/profitul firmei nu intră în calcul la pensie. Doar dividendele.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Venituri NETE înseamnă venituri reale pe care le luați în mână după impozitare.

Din dividendele ce le încasați de la firmă sau firme, platiți pensie pentru copil doar din venitul net care vă rămâne în mâna după plata impozitului către stat.

Pensia de întreținere nu se raportează la venitul BRUT, ci doar la venitul NET, adică cât luați real în mână.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividendele si pensia de intretinere minor kromred kromred As vrea sa stiu daca dividentele incasate de la firma in care sunt actionar se calculeaza la pensia alimentara sau nu? Unii avocati spun ca nefiind un venit ... (vezi toată discuția)
Veniturile obținute ca asociat al firmei se iau în calcul la stabilirea pensiei de întreținere a minorului? aallyah9 aallyah9 Buna ziua Ma intereseaza sa stiu daca la 1/6 din cuantumul veniturilor cu obligatie de plata a pensiei de întretinere copil se include si veniturile obtinute ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara- profitul net din firma???? petrea.manuela petrea.manuela Sunt mama unei fetite de 2,7 luni...nascuta dintr-o relatie de concubinaj.La 10 luni ale fetitei, de Craciun tatal ne-a dat afara cu HARTIE ... (vezi toată discuția)