Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, ma intereseaza ce inseamna venitul net ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, ma intereseaza ce inseamna venitul net lunar realizat ...

Buna ziua,ma intereseaza ce inseamna venitul net lunar realizat ,am o sentinta pentru pensie alimentara , la ce se refera la salariul net sau si la alte venituri ,eu am si o firma.
Va multumesc si astept raspuns.
Inseamna venitul efectiv. "In mana"
Venitul/profitul firmei nu intră în calcul la pensie. Doar dividendele.
Venituri NETE înseamnă venituri reale pe care le luați în mână după impozitare.

Din dividendele ce le încasați de la firmă sau firme, platiți pensie pentru copil doar din venitul net care vă rămâne în mâna după plata impozitului către stat.

Pensia de întreținere nu se raportează la venitul BRUT, ci doar la venitul NET, adică cât luați real în mână.