Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA: Incident sofer baut - Despagubire?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA: Incident sofer baut - Despagubire?

Asigurare auto: Incident cu un sofer baut

Buna ziua,

Am avut un incident auto cu un sofer baut, care in urma analizelor de sange, e posibil sa fi avut peste 0.80g/l alcool. Asteptam rezultatele analizelor.

Am gasit in Legea nr. 132/2017 (privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto pentru prejudicii produse terţilor prin
accidente de vehicule şi tramvaie)

(3) Indiferent de locul în care s-a produs accidentul de vehicul - pe drumuri publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulaţiei publice, în incinte şi în orice alte locuri, atât în timpul deplasării, cât şi în timpul staţionării vehiculului asigurat, asigurătorul RCA acordă despăgubiri până la limita de răspundere
prevăzută în contractul RCA pentru:

e) prejudiciile provocate terţilor, drept consecinţă a conducerii vehiculului sub influenţa băuturilor alcoolice sau a stupefiantelor.

In aceasta situatie, sunt indreptatit sa primesc despagubiri sau este un "dar" undeva prin alta lege, avand in vedere nivelul 0.80g/l..
~ Conținut șters la cerere ~