avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Părinții mei au în proprietate o casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Părinții mei au în proprietate o casa cu terenul ...

Bună seara.
Părinții mei au în proprietate o casa cu terenul aferent, pe care au un Titlu de proprietate.
Titlu pe care este trecut doar tatăl meu. Mama voia sa știe, dacă în urma decesului unuia dintre ei,( respectiv tatăl, ptr ca el e trecut pe titlu), rudele din partea lui au vreun drept asupra locului pe care îl au părinții mei?
Și legat de Titlu de Proprietate, e același cu Actul de proprietate.?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ibuj , utilizator 10:51, 21 Octombrie 2022
Nu au, căci tatăl dvs are soție și copii.
Titlul de proprietate este doar pentru teren.
Este act de proprietate.
Pentru casa ar trebui sa existe autorizație de construire.
Mulțumesc pentru răspuns.

raluk0207 a scris:

Nu au, căci tatăl dvs are soție și copii.
Titlul de proprietate este doar pentru teren.
Este act de proprietate.
Pentru casa ar trebui sa existe autorizație de construire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare bun imobil mostenit fara acte DanaBirzu DanaBirzu Buna ziua! Tatal meu a murit in 2002 si in urma lui am ramas eu, fratele meu si mama. Casa parintilor a fost construita de tatal meu, fiind pe numele lui, iar ... (vezi toată discuția)
Se mai poate face succesiune ? Dorina56 Dorina56 Buna ziua, Am urmatoarea problema: 1. mama a decedat in data de 12.09.2004 2. dupa moartea ei am ramas 3 copii in viata, un nepot de la fiul decedat si ... (vezi toată discuția)
Cum putem vinde niste bunuri imobile? Rdk6184 Rdk6184 Buna ziua, am nevoie de catava lamuriri intr-o problema legata de o mostenire. Suntem 5 copii la parinti. Tata a decedat in 1984, la vremea aceea noi copiii ... (vezi toată discuția)