avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1638 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Dețin un PFA cu domeniul de activități fotografice
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Dețin un PFA cu domeniul de activități fotografice

Buna ziua! Dețin un PFA cu domeniul de activități fotografice. Am o cabina Foto. Nu dețin casa de marcat. Eu încasez doar cash la finalul evenimentului. Lucrez doar cu persoane fizice. Pot emite factura in baza contractului de prestări servicii? Mulțumesc !
Ultima modificare: Vineri, 4 Noiembrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 14:31, 24 Octombrie 2022
Puteti dar incasarea cash trebuie facuta obligatoriu prin casa de marcat cu eliberarea de bon fiscal Cf OUG 28/1999 .
Vedeti ca e sanctiune mare .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

I.i.activitate constructii trebuie sa aiba si casa de marcat? spidii99 spidii99 Buna ziua.sunt posesorul unei intreprinderi individuale cu domeniul de activitate in domeniul constructii.Trebuie sa detin o casa de marcat pentru a pute emite ... (vezi toată discuția)
Chitanta persoana fizica ContSters189283 ContSters189283 Buna ziua, as dori sa stiu, daca o persoana juridica, ce detine casa de marcat electronica are voie sa emita chitanta pe persoana fizica atunci cand aceasta ... (vezi toată discuția)
Obligativitate casa de marcat electronica pentru intreprindere individuala TheodorDoru TheodorDoru Buna ziua, As avea o rugaminte. Ati putea va rog sa ne confirmati, daca ne trebuie sau nu casa de marcat electronica, pentru o Intreprindere Individuala. ... (vezi toată discuția)