Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauza act donatie loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauza act donatie loc de veci

Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati cu urmatoarea speta:

X a donat un loc de veci catre Y, cu clauza ca X sa fie ingropat acolo. Intre timp, Y a decedat, iar X este inca in viata, insa are o varsta foarte inaintata.
Mostenitorii lui Y nu au facut succesiunea si nici nu vor sa respecte clauza de a il ingropa acolo pe X. X nu mai are rude in Romania (rudele sale sunt din alta tara si nu a avut copii), are doar un prieten aici.
Acest prieten ar putea contesta actul de donatie la decesul lui X (rudele straine nu o vor face)?
Ce probleme ar putea intampina mostenitorii daca nu respecta clauza? (cum ziceam, nici nu au facut succesiunea inca).

Multumesc!
Prietenul nu este ruda cu donatorul deci nu are drept legal sa ridice pretentii
Va multumesc pentru raspuns! Imi puteti spune va rog si daca ar putea exista probleme pentru mostenitori la succesiune fiindca nu au respectat clauza?