Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare retroactiva a CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare retroactiva a CIM

Urmare a unui audit intern s-a constatat ca un salariat a fost incadrat pe un post de economist el având calificare de contabil Se dorește modificarea functiei in conformitate cu studiile salariatului retroactiv prin act aditional care sa produca efecte din urma cu doi ani. Este posibila modificarea retroactiva a CIM prin acordul părților pentru a corecta încadrarea greșită a salariatului? Poate produce efecte pentru trecut o modificare la cim, sau doar pentru viitor.? Ținând cont ca nulitatea cim produce efecte doar pentru viitor, la fel și modificarea...?
Mulțumesc!

Prin actul aditional modificarea va avea efecte doar pentru viitor.
Exista o astfel de posibilitate . Se practica la unii angajatori.
În situația în care conducerea decide modificarea retroactiva a functiei se impune rectificarea tuturor documentelor aferente salariatului unde apare funcția ca de ex pontaj, state de plata, ordine de deplasare etc?
Fisa de post se modifica și ea retroactiv? Pot schimba atribuțiile retroactiv.?...pare cam complicat totuși.
Care ar fi consecințele dacă 2 ani rămâne incadrat greșit, adică pe o funcție pentru care nu îndeplinea condițiile de studii și modificarea o operam doar pentru viitor?
Mulțumesc!
Dacă se modifica funcția, atunci se va modifica și fisa postului..