Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Trebuie sa fac o expertiza extrajudiciara pentru un ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Trebuie sa fac o expertiza extrajudiciara pentru un investitor ...

Trebuie sa fac o expertiza extrajudiciara pentru un investitor FNI. Pentru depunerea dosarului in vederea recuperarii investitiei este necesar aeasta expertiza.Ma poate ajuta cineva cu un model? multumesc.
Modelul este cel mentionat in OG nr. 2/ 2000 cu modificarile si completarile ulterioare, privind expertiza tehnica judiciara si extrajudiciara,
-art.21 Raportul de expertiză cuprinde:
a) partea introductivă, în care se menţionează organul care a dispus efectuarea expertizei, data la care s-a dispus depunerea acesteia, numele şi prenumele expertului sau ale experţilor, specialitatea acestuia/acestora, data întocmirii şi finalizării raportului de expertiză, obiectul acesteia şi întrebările la care expertul sau experţii urmează să răspundă, bibliografia pe baza căreia expertiza a fost efectuată şi dacă părţile care au participat la aceasta au dat explicaţii în cursul lucrărilor la care au fost convocate;
b) descrierea operaţiunilor de efectuare a expertizei, obiecţiile sau explicaţiile părţilor, precum şi analiza acestor obiecţii ori explicaţii pe baza celor constatate de expert sau de specialist;
c) concluziile, care cuprind răspunsurile la întrebările puse şi părerea expertului sau a specialistului asupra obiectului expertizei.