Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara. Va rog mult de tot,am nevoie de ajutor ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara. Va rog mult de tot,am nevoie de ajutor intr o situatie ...

Buna seara. Va rog mult de tot,am nevoie de ajutor intr o situatie foarte delicata. Circulam azi cu masina,pe o strada ingusta,cu masini parcate. Aveam viteza foarte redusa,iar dintr o data un domn a iesit dintre 2 masini din dreapta mea si s a lovit de masina mea,care era in miscare. Eu practic deja trecusem cu botul masinii de dansul,acesta nu s a uitat si efectiv a intrat in lateralul masini mele,in zona aripii,si s a dezechilibrat si a cazut. Nu are nici o vătămare ,masina nu are niciun semn,iar dansul si alte 2 femei care erau cu el au spus ca totul e ok si sa stau calm ca nu se intampla nimic. Am fost la politie totusi ca sa declar,in cazul in care dansul nu se prezinta la spital/politie am inteles ca nu se intampla nimic. Daca totusi se prezinta,si alege sa faca plangere,unde se poate ajunge cel maj departe? Imi este frica de dosar penal,sau poate doamne fereste mai rau. Tin sa mentionez ca nu era nicio trecere de pietoni in apropiere
Daca victima a plecat de la locul accidentului si dvs ati anuntat imediat politia, este in regula, nu veti avea probleme.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca victima a plecat de la locul accidentului si dvs ati anuntat imediat politia, este in regula, nu veti avea probleme.

Ce se va intampla,daca domnul se duce totusi la politie si reclama?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca victima a plecat de la locul accidentului si dvs ati anuntat imediat politia, este in regula, nu veti avea probleme.

Iar daca nu mi-a luat nimeni permisul si nu a fost adusa in discutia asta,inca pot conduce nu? Iar masina este atat de murdara incat nu mai vad prin parbriz,daca o spal nu se considera ca ascund dovezile ?