avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical/concediu prenatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical/concediu prenatal

sotia mea este angajata la o fundatie. incepand din februarie va avea dreptul de a intra in concediu prenatal. totodata, sotia mea are o conventie civila de prestari servicii cu o policlinica. intrebarea noastra este daca in momentul intrarii in concediu medical(daca va fi cazul)/concediu prenatal de la fundatie, va fi obligata sa incheie conventia civila. precizez ca acesta conventie este incheiata pe o perioada nedeterminata.
Cel mai recent răspuns: rocriss , utilizator 11:58, 21 Ianuarie 2010
In momentul in care va intra in concediu de crestere copil si va beneficia de indemnizatie crestere copil, va trebui sa nu mai realizeze venituri.
cat are concediu medcal de la societateacu care contract demunca, nu este relevant ca are sau nu in acelasi timp o conventie civilain derulare.
Asa cum spune @namiru, doar cand intra in cncediu crestere copil , daca solicita indenizatia, nu mai poate obtine veniruri din alte activitati (adica nici din conventii civile)
banii obtinuti din conventia civila vor intra in calculul indemnizatiei de crestere copil (se plateste impozit pe suma trecuta in contract, alte taxe si impozite nefiind platite)? va multumesc pentru raspunsul anterior
Ultima modificare: Miercuri, 20 Ianuarie 2010
Leonard Pescaru,
grace_r a scris:

cat are concediu medcal de la societateacu care contract demunca, nu este relevant ca are sau nu in acelasi timp o conventie civilain derulare.
Asa cum spune @namiru, doar cand intra in cncediu crestere copil , daca solicita indenizatia, nu mai poate obtine veniruri din alte activitati (adica nici din conventii civile)

Puteti sa-mi spuneti, va rog in ce lege scrie ca nu se pot obtine venituri in timpul CIC?

Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului daca realizez venituri din contract de colaborare? slaura slaura Buna ziua, Se poate obtine indemnizatia de crestere copil in conditiile in care in ultimele 2 luni de sarcina am contract de colaborare si imi platesc ... (vezi toată discuția)
Prenatal marius90 marius90 Buna seara,sotia mea este insarcinata dar lucreaza fara carte de munca ,intrebarea mea este:primeste vreun ajuto di partea statului?dar barbatii mai pot intra ... (vezi toată discuția)
Modalitate calcul indemnizatia cic 85% ARES99 ARES99 Buna ziua Sotia mea urmeaza sa nasca pe 15.11.2009, este in prenatal din 01.10.2009 si urmeaza sa intre in cic pe 04.02.2010; in calculul indemnizatiei pt ... (vezi toată discuția)