Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical/concediu prenatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical/concediu prenatal

sotia mea este angajata la o fundatie. incepand din februarie va avea dreptul de a intra in concediu prenatal. totodata, sotia mea are o conventie civila de prestari servicii cu o policlinica. intrebarea noastra este daca in momentul intrarii in concediu medical(daca va fi cazul)/concediu prenatal de la fundatie, va fi obligata sa incheie conventia civila. precizez ca acesta conventie este incheiata pe o perioada nedeterminata.
In momentul in care va intra in concediu de crestere copil si va beneficia de indemnizatie crestere copil, va trebui sa nu mai realizeze venituri.
cat are concediu medcal de la societateacu care contract demunca, nu este relevant ca are sau nu in acelasi timp o conventie civilain derulare.
Asa cum spune @namiru, doar cand intra in cncediu crestere copil , daca solicita indenizatia, nu mai poate obtine veniruri din alte activitati (adica nici din conventii civile)
banii obtinuti din conventia civila vor intra in calculul indemnizatiei de crestere copil (se plateste impozit pe suma trecuta in contract, alte taxe si impozite nefiind platite)? va multumesc pentru raspunsul anterior
Leonard Pescaru,
grace_r a scris:

cat are concediu medcal de la societateacu care contract demunca, nu este relevant ca are sau nu in acelasi timp o conventie civilain derulare.
Asa cum spune @namiru, doar cand intra in cncediu crestere copil , daca solicita indenizatia, nu mai poate obtine veniruri din alte activitati (adica nici din conventii civile)

Puteti sa-mi spuneti, va rog in ce lege scrie ca nu se pot obtine venituri in timpul CIC?

Multumesc.