Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este regimul juridic al unei conducte de apa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este regimul juridic al unei conducte de apa realizata de ...

Care este regimul juridic al unei conducte de apa realizata de o persoana privata dar care se afla pe domeniul public si privat al statului. Un vecin care se afla la120 m departare de mine are conducta de apa trasa cu bani lui pe domeniul public ea trecind si prin fata proprietăți mele.Ce demersuri sunt necesare pentru a putea sa ma racordez si eu la acea conducta si dacă e necesar acordul lui avind in vedere ca conducta se află pe drum care este in proprietatea primariei .Vă mulțumesc
Aveti nevoie de proiect intocmit de o firma autorizata. Proiectantul trebuie sa obtina aviz pentru sapatura de la primarie si de la firmele de distributie curent, gaze, telefonie, etc. din zona, daca sunt retele ingropate.
Pentru executie sapatura, dvs. ca beneficiar de lucrare trebuie sa obtineti autorizatie de ctie. de la primarie (nu o puteti obtine decat in baza acceptului vecinului dat in fata notarului, deci trebuie sa despagubiti vecinul cu cota parte din costuri).