Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună dimineața,la ce distanta de casa mea are voie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună dimineața,la ce distanta de casa mea are voie vecinul ...

Bună dimineața,la ce distanta de casa mea are voie vecinul sa monteze aer condiționat?
deoarece casa lui este amplasata la nici jumătate de metru de casa mea și a montat aer condiționat în spatele casei mele,iar noaptea când funcționează sa încălzească se aude motorul la mine în camera,va mulțumesc!
Conform art. 612 din Codul Civil, orice construcții, lucrări sau plantații se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanțe minime de 60 de cm față de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul local de urbanism.
Va mulțumesc!

ynocentta a scris:

Conform art. 612 din Codul Civil, orice construcții, lucrări sau plantații se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanțe minime de 60 de cm față de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul local de urbanism.

Un avocat mi-a zis ca unitatea exterioara a aparatului de aer conditionat, nu intra la art. 612 din Codul Civil. Doresc sa pun unitatea exterioara pe peretele meu care este la 0,60 cm de linia de hotar, doar ca o sa ramana distanta intre unitate si linia de hotar, de 0,40 cm.