avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună dimineața,la ce distanta de casa mea are voie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună dimineața,la ce distanta de casa mea are voie vecinul ...

Bună dimineața,la ce distanta de casa mea are voie vecinul sa monteze aer condiționat?
deoarece casa lui este amplasata la nici jumătate de metru de casa mea și a montat aer condiționat în spatele casei mele,iar noaptea când funcționează sa încălzească se aude motorul la mine în camera,va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: loveusa24 , utilizator 19:49, 17 Aprilie 2024
Conform art. 612 din Codul Civil, orice construcții, lucrări sau plantații se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanțe minime de 60 de cm față de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul local de urbanism.
Va mulțumesc!

ynocentta a scris:

Conform art. 612 din Codul Civil, orice construcții, lucrări sau plantații se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanțe minime de 60 de cm față de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul local de urbanism.


Un avocat mi-a zis ca unitatea exterioara a aparatului de aer conditionat, nu intra la art. 612 din Codul Civil. Doresc sa pun unitatea exterioara pe peretele meu care este la 0,60 cm de linia de hotar, doar ca o sa ramana distanta intre unitate si linia de hotar, de 0,40 cm.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fiti amabil, unitatea exterioara de la aparatul de aer conditionat, ... loveusa24 loveusa24 Fiti amabil, unitatea exterioara de la aparatul de aer conditionat, poate fi incadrat la art. 612 COD CIVIL, daca se apropie de linia de hotar? Doresc sa pun ... (vezi toată discuția)
Fiti amabil, unitatea exterioara de la aparatul de aer conditionat, ... loveusa24 loveusa24 Fiti amabil, unitatea exterioara de la aparatul de aer conditionat, poate fi in cadrat la art. 612 CV, daca se apropie de linia de hotar? Doresc sa pun ... (vezi toată discuția)
Aparat de aer conditionat montat la limita teritoriala stefanica81 stefanica81 Buna ziua. Casa mea are un culoar in jurul la 50 - 60 cm de gardul vecinului. Casa mea este de peste 40 de ani construita si am un singur geam mic la una din ... (vezi toată discuția)