Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru cei care au lucrat în fostele CAP-uri ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru cei care au lucrat în fostele CAP-uri Bună ziua!Vă ...

Pensie pentru cei care au lucrat în fostele CAP-uri

Bună ziua!Vă rog respectuos să mă ajutați sa lămuresc următoarea problema:
Bunica mea are 64 de ani, a avut 5 copii și a lucrat în tinerețea ei ( până la revoluția din 1989) la fostele CAP-uri.
Are 14 ani de muncă dintre care doar în 7 ani și-a îndeplinit planul, în restul de 7 ani planul s-a apropiat foarte mult de realizare ( ex.trebuia 80 și a îndeplinit 78) .
Având vârsta legală de pensionare a făcut cerere și i-a fost respinsă. Motivul a fost ca nu a îndeplinit planul.Daca acest motiv l-am înțeles, nu am înțeles de ce a fost găsită doar cu 2 ani vechime și nu cu cel puțin 7 ani ( anii în care si-a îndeplinit planul).
În decizia de respingere se prevede un termen de 45 de zile în care poate fi contestata la instanță.
Întrebarea mea este:Are bunica mea vreo șansă să obțină o indemnizație pentru perioada lucrată?Poate cumpăra vechime?Dacă da,câtă vechime?I-ar fi suficientă să atingă minimul stagiului de cotizare?
De ce nu i s-a luat în considerare măcar cei 7 ani în care a îndeplinit planul?
Va mulțumesc tuturor!
Câte norme a realizat in total in cei 14 ani ?
1433 de norme.
Normele sunt trecute pe fiecare an în parte.Pentru acest total le-am adunat eu și v-am comunicat suma de 1433.
Dacă a realizat 1433 norme în 14 ani și norma cea mai mică stabilită de consiliu a fi realizată pe unul din acei ani a fost de 80 de norme, atunci a realizat 14 timpi utili.Adica 14 ani de stagiu.
Anul 1976 -plan 80- realizat 75
Anul 1977- plan 70- realizat 64
Anul 1978- plan 70- realizat 45
Anul 1979- plan 70- realizat 1
Anul 1981- plan 80- realizat 47
Anul 1982- plan 60- realizat 57
Anul 1983- plan 80- realizat 56
Anul 1984- plan 60- realizat 88
Anul 1985-plan 60- realizat 60
Anul 1986- plan 60- realizat 76
Anul 1987- plan 60- realizat 263
Anul 1988- plan 60- realizat 169
Anul 1989- plan 60- realizat 253
Anul 1990- plan 60- realizat 179

Asa scrie pe adeverința depusă.
Mulțumesc!