Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Tatal meu a fost casatorit cu o doamna ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Tatal meu a fost casatorit cu o doamna care are 2 ...

Buna seara. Tatal meu a fost casatorit cu o doamna care are 2 copii Eu am un frate. Se face succesiunea dupa mama vitrega. Tatal nostru a decedat acum 2 ani iar mama vitrega acum 4 ani. Fratele vrea sa renunte la mostenire. Partea lui se imparte la toti fratii sau imi revine mie doar mie partea lui? Multumesc!
Puternicus, utilizator
Dvs nu pe mama vitrega o mosteniti, ci pe tatal dvs. Dvs primiti din partea mamei vitrege, ce ar fi mostenit tata. Daca fratele renunta, renunta la mostenirea tatalui si dvs si numai dvs, veti mosteni tot ce avea tata, inclusiv ce ar fi mostenit de la sotia sa.