Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatii de locatari/proprietari. Buna ziua. As dori ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatii de locatari/proprietari. Buna ziua. As dori sa prezint o speta si va rog sa ma ajutati ...

Buna ziua. As dori sa prezint o speta si va rog sa ma ajutati cu o solutie. Locuiesc de 15 ani intr-un bloc in care sunt 40 apartamente. Blocul a avut pana de curand un administrator, care a condus asociatia. Dumnealui a calculat lunar cheltuielile lunare, prin citirea individuala a apometrelor si prin impartirea cheltuielor cu energia electrica de pe casa scarii. Eu personal am platit luna de luna toate obligatiile. Mai mult, am un document primit de la administrator, semnat si stampilat, prin care acesta confirma ca apartamentul pe care il detin nu are datorii curente, la zi. Cu toate acestea, in ultimul an administratorul a declarat ca au fost pierderi masive pe coloana de apa, pierderi care de fapt sunt de ani de zile, si de care cumva, nu s-a stiut, suma restanta fiind colosala. Mai precis, intre apometrul de intrare in bloc si suma apometrelor individuale, in decursul timpului s-au strans piederi de peste 100000 lei. De asemenea, cu toate ca se plateste la zi, lunar, administratorul care detine si el un apartament in acel bloc, a platit din debitul vechi, sume pe care nu le-a prezentat transparent niciodata, astfel ca facturile noi sunt tot timpul in intarziere. Dar desi plateste din restanta veche de care noi nu am stiut, emite chitante pentru luna actuala astfel ca pe chitanta apare platit consumul curent, iar la furnizorul serviciului se plateste din suma totala, ramasa restanta de candva. De aceasta situatie si de restantele imense s-a aflat de catre locatari doar cand firma de apa a anuntat ca sisteaza furnizarea apei pentru neplata. Vazand care este situatia si ca lucrurile au scapat de sub control, administratorul sustine ca el a platit dar ca pierderile sunt din reteaua blocului stranse in ultimii 12-13 ani. Mai mult, administratorul si-a inaintat demisia, a acordat un previz legal spunand ca nu il mai intereseaza absolut nimic si nu avem decat sa ne descurcam cum vrem, facand acest lucru imediat ce am solicitat explicatii pentru faptul ca platim lunar, primim chitante la zi, si cu toate acestea datoria tot creste. Unii dintre locatari au facut modificari ale instalatiei de apa prin scoaterea apometrelor din casa, direct pe casa scarii, pentru a putea fi citite mai usor. Toti ceilalti au apometre individuale in interior, detinute in conditiile legii. Dar atat unii cat si ceilalti, sunt legati la aceeasi conducta de intrate. In acest moment, locatarii care au apometrul instalat la vedere, ameninta pe ceilalti ca daca nu fac acelasi tip de instalatie si ei, vor solicita debransarea lor de la instalatia de apa.
A dori sa stiu
1. Administratorul poate inceta activitatea dupa previz chiar daca exista o suma atat de mare restanta la plata? Pana la urma dumnealui a primit banii si nu se stie ce s-a intamplat cu ei. Deci poate pleca pur si simplu, fara nici o consecinta si raspundere?
1.1. Administratorul ca reprezentant legal, in speta prezentata, nu poate fi invinuit de neglijenta in serviciu, delapidare sau inselaciune? Banuiesc ca fiind reprezentant legal al asociatiei, a avut mijloacele legale de a actiuna si a obliga pe eventualii rauplatnici sa-si indeplineasca obligatiile. Daca nu a facut-o, acum poate pur si simplu disparea, noi ramanand cu problemele cauzate de neglijenta lui?
2. Pentru serviciile de apa furnizate centralizat, firma de apa poate decide sistarea furnizarii apei pentru datorie. Dar o poate face in perioada de iarna?
3. Cum ma pot proteja eu ca individ care am platit cu buna credinta la zi toate cheltuielile, astfel incat sa nu raman fara apa din cauza unor probleme care nu au fost cauzate de mine si pe care nu le pot controla?
4. Poate furnizorul serviciului de apa sa opresca apa doar la unii dintre locatari, ma refer la cei cu apometru inca in interior, chiar daca acestia sunt cu plata la zi?
Multumesc.
Blocul a avut pana de curand un administrator, care a condus asociatia.

1- Conform dispL nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care este factor decizional
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta executionala
-Administratorul poate inceta activitatea dupa previz chiar daca exista o suma atat de mare restanta la plata?

Precizati prezenta administratorului,dar presedinte,comitet executiv,cenzor nu exista?
Presedintele,comitetul executiv,mai ales cenzorul aveau obligatia sa constate lunar discrepante intre documente si sa desfasoare acte si actiuni pentru clarificare/solutionare
Precizati diferente consum de 12-13 ani, in aceasta perioada nu au fost convocate adunari generale anuale ?
Asociatia d eproprietari ca si angajator are dreptul sa solicite initial cenzorului/comisiei de cenzori raport de activitate ,clarificare natura suma debit si individualizare faptuitor
in situatia in care cenzorul/comisia de cenzori constata nereguli,incalcari ale dispozitiilor in domeniu,existenta de prejudiciu,constatarile pot demara plangere la parchet
Administratorul ca reprezentant legal, in speta prezentata, nu poate fi invinuit de neglijenta in serviciu, delapidare sau inselaciune?

Administrrtorul este angajat al asociatiei de proprietari,nu este representant legal al acesteia
Exista prevederi legale in vigoare care pot incrimina persoana care exercita atributiile de administrator de imobile de savarsirea de fapte sub incidenta penala,dar incadrarea faptelor intra in raspunderea autoritatilor ministerului public in baza probelor indubitabile
Dar o poate face in perioada de iarna?

Daca studiati responsabil raportul juridic incheiat intre furnizor de utilitati si asociatia de prooprietari ve-ti constata ca exista clauza asiguratorie conform careia furnizorul de utilitati poate dispune sistarea provizorie a furnizarii utilitatilor pentru stoparea majorarii debitului in evidenta
Cum ma pot proteja eu ca individ

Locuind in imobil care s econfrunat cu debite accumulate la furnizorii de utilitati,beneficiind de o infrastructura unica,practic nu aveti cum sa va protejati
Chiar daca dv sunteti bun platnic,in bloc exista racordati la aceiasi instalatie comuna persoane care au acumulat debite la intretinere
Poate furnizorul serviciului de apa sa opresca apa doar la unii dintre locatari, ma refer la cei cu apometru inca in interior, chiar daca acestia sunt cu plata la zi?

Furnizoru; de utilitati are varianta sistarii provizorii a furnizarii apei individual strict pe consumator debitor numai in baza unei hotarari judecatoresti definitive
Nu exista dispozitie in vigoare care sa prevada drepturi /privilegii intre detinatorii de aparate individuale contorizat consum utilitati instalate in exteriorul sau interiorul proprietatii private