Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Daca o fapta penala presupune mai multe infractiuni ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Daca o fapta penala presupune mai multe infractiuni cumulate, ...

Daca o fapta penala presupune mai multe infractiuni cumulate, la calculul termenului de prescriptie se aduna perioadele de pedeapsa pentru fiecare sau se ia cea mai mare dintre acestea? Multumesc
Bună ziua,

În cazul în care s-au săvârșit mai multe infracțiuni, prescripția răspunderii penale curge separat pentru fiecare dintre ele, iar termenul de prescripție este cel prevăzut de lege în funcție de limitele de pedeapsă la fiecare infracțiune.
Cabinet de Avocat Tudor ANCA, Avocat
Fiecare infracțiune are un termen separat de prescripție dar depinde de mai multe lucruri.
Exista mai multe tipologii.
Apelati la avocat ca sa studieze dosarul penal si sa vada situatia concreta exactă. .
Dreptul nu este asa de simplu precum pare și chiar ar fi indicat sa apelati la un avocat foarte bun daca credeți ca aveți șanse.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc. Am apelat deja la consultanta, inclusiv la dvs., si o voi face la nevoie.
Trebuie studiat dosarul penal.
Nu se poate doar pe vorbe.

Scris din București 2022