avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Daca o fapta penala presupune mai multe infractiuni ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Daca o fapta penala presupune mai multe infractiuni cumulate, ...

Daca o fapta penala presupune mai multe infractiuni cumulate, la calculul termenului de prescriptie se aduna perioadele de pedeapsa pentru fiecare sau se ia cea mai mare dintre acestea? Multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:39, 4 Noiembrie 2022
Bună ziua,

În cazul în care s-au săvârșit mai multe infracțiuni, prescripția răspunderii penale curge separat pentru fiecare dintre ele, iar termenul de prescripție este cel prevăzut de lege în funcție de limitele de pedeapsă la fiecare infracțiune.
Ultima modificare: Joi, 3 Noiembrie 2022
Cabinet de Avocat Tudor ANCA, Avocat
Fiecare infracțiune are un termen separat de prescripție dar depinde de mai multe lucruri.
Exista mai multe tipologii.
Apelati la avocat ca sa studieze dosarul penal si sa vada situatia concreta exactă. .
Dreptul nu este asa de simplu precum pare și chiar ar fi indicat sa apelati la un avocat foarte bun daca credeți ca aveți șanse.

Scris din București 2022
Ultima modificare: Joi, 3 Noiembrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc. Am apelat deja la consultanta, inclusiv la dvs., si o voi face la nevoie.
Trebuie studiat dosarul penal.
Nu se poate doar pe vorbe.

Scris din București 2022

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriptia raspunderii penale. am inteles ca exista acele termene ... catinf catinf Prescriptia raspunderii penale. Am inteles ca exista acele termene de 15, 10, 8, 5 ani de la data savarsirii faptei. Va rog sa imi spuneti daca interpretarea ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! la calculul termenelor de prescriptie a raspunderii ... Mihail Adrian Mihail Adrian Buna ziua! La calculul termenelor de prescriptie a raspunderii penale se iau in calcul limitele pedepsei majorate ca urmare a unei circumstante ... (vezi toată discuția)
Delapidare, grup infractional si evaziune fiscala ContSters101393 ContSters101393 Buna ziua, As dori cateva informatii referitoare la noul cod penal in ce priveste urmatoarele fapte penale : delapidare , grup infractional si evaziune ... (vezi toată discuția)