avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire -Socrul meu. Are un frate. Mama lor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire -Socrul meu. Are un frate. Mama lor trăiește, Dar ...

Moștenire
-Socrul meu. Are un frate.
Mama lor trăiește,
Dar tatăl lor a decedat.
-.când a decedat tatăl lor, .socrul meu ia cedat partea lui de Moșteniredin partea tatalui la mama lui. ..
- după decesul mamei. Socrul meu se va mai alege cu ceva?
.. .cota parte de la mama lui. Sau nu mai va avea nimic?
Totul ii va rămâne fratelui lui?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 05:32, 8 Noiembrie 2022
o mosteneste pe mama impreuna cu fratele.
Am vb cu socru , și el spune ca o auzit ca mama lui a vandut toată partea ei .către celalalt copil al ei cu o anumita suma.. dar mama lor încă nu a decedat... el momentan sta într-o cămară cazat în casa familiei lor.l, doar in batjocura și primește amenințări de la fratelui ca atunci când mama lor nu va mai fi. El va zbura de acolo. Mama lor are 89 de ani... deci..se poate întâmpla oricând..
În concluzie. E posibil sa fi va dut mama lor tot în favoarea celuilalt copil și socrul meu sa nu mai aibă nimic? Sa ajungă pe drumuri?



gi-jane2 a scris:

o mosteneste pe mama impreuna cu fratele.

da, se poate sa ii fi vandut toata partea ei.
Și dacă e asa. El risca sa rămână fără nimic?

gi-jane2 a scris:

da, se poate sa ii fi vandut toata partea ei.

Pai da. Daca nu mai are casa in proprietate, el nu mai are ce mosteni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire dumitrugj dumitrugj buna ziua! Cum se poate obtine certificatul de mostenitor la un notar dand declaratie pe proprie raspundere ca nu mai exista alti mostenitorii sau cum ? nu se ... (vezi toată discuția)
Contract de intretinere olidan olidan Bună seara. As avea nevoie de câteva informații legat de următoarea situație:Părinții soțului meu au avut un contract de intretinere pentru casa cu ... (vezi toată discuția)
Buna, tatal vitreg care m-a crescut de la varsta de 5 ani, a ... sorinasilvia sorinasilvia Buna, tatal vitreg care m-a crescut de la varsta de 5 ani, a decedat , mai am un frate dupa mama, pt ca tatal meu vitreg este tatal lui bun. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)