Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale As vrea sa cedez o firma satului meu.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

As vrea sa cedez o firma satului meu.

Bună ziua. Sunt unic administrator al unei firme de import piese auto. Aș vrea să cedez această firmă, în totalitatea, soțul meu, fără că eu să mai am vreo legătură cu această firmă. Cum trebuie să procedez?
george-neagu, moderator
Ii vindeți soțului părțile sociale cu contract încheiat la notar și apoi înregistrat la registrul comerțului.
Prin contract de cesiune de parti sociale, nu este obligatoriu sa fie incheiat la notar daca firma nu detine imobile, ulterior se realizeaza demersurile la ONRC, se depune, actul constitutiv actualizat al societatii, ca urmare a cesiunii, declaratiile noilor asociati, specimen de semnatura a noului asociat etc. gasiti documentatia completa pe site ul onrc anexat:

[ link extern ]