Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Am divortat la notar si avem custodie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Am divortat la notar si avem custodie comuna copil ...

Buna ziua. Am divortat la notar si avem custodie comuna copil cu stabilirea domiciliului la mama. Fosta sotie si-a gasit aproape imediat de lucru si a plecat in strainatate (vrea sa ramana acolo) iar eu m-am mutat inapoi cu copilul. Se mai poate stabili domiciliul copilului la mine si anularea pensiei alimentare (din moment ce locuieste cu mine) - la notar sau doar prin judecatorie? Si daca e doar prin ultima varianta, pot specifica ca eu nu doresc nici un ban pensie alimentara daca copilul locuieste cu mine? Mentionez ca fosta sotie tine legatura zilnic cu copilul si suntem in termeni amiabili. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Diomede, utilizator
Buna ziua!

Daca sunteti de acord amandoi cu aceasta schimbare, puteti realiza schimbarea domiciliului copilului tot prin notar.
In cazul in care nu sunteti de acord cu privire la toate aspectele, va trebui sa va adresati instantei de judecata.
Multumesc frumos
Se poate prin instanta.
Insa, va fi n3cesar acordul ei și sa administrați ceva probe.
Incercati sa apelati la avocat ca sa fie mai sigur și mai ușor.
Pot apărea multe probleme dacă nu aveți avocat.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat