avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Am divortat la notar si avem custodie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Am divortat la notar si avem custodie comuna copil ...

Buna ziua. Am divortat la notar si avem custodie comuna copil cu stabilirea domiciliului la mama. Fosta sotie si-a gasit aproape imediat de lucru si a plecat in strainatate (vrea sa ramana acolo) iar eu m-am mutat inapoi cu copilul. Se mai poate stabili domiciliul copilului la mine si anularea pensiei alimentare (din moment ce locuieste cu mine) - la notar sau doar prin judecatorie? Si daca e doar prin ultima varianta, pot specifica ca eu nu doresc nici un ban pensie alimentara daca copilul locuieste cu mine? Mentionez ca fosta sotie tine legatura zilnic cu copilul si suntem in termeni amiabili. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Ultima modificare: Luni, 7 Noiembrie 2022
Diomede, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:15, 7 Noiembrie 2022
Buna ziua!

Daca sunteti de acord amandoi cu aceasta schimbare, puteti realiza schimbarea domiciliului copilului tot prin notar.
In cazul in care nu sunteti de acord cu privire la toate aspectele, va trebui sa va adresati instantei de judecata.
Multumesc frumos
Se poate prin instanta.
Insa, va fi n3cesar acordul ei și sa administrați ceva probe.
Incercati sa apelati la avocat ca sa fie mai sigur și mai ușor.
Pot apărea multe probleme dacă nu aveți avocat.

Scris din București 2022
Ultima modificare: Luni, 7 Noiembrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

2 intrebari pentru "dupa divort" elvenlied elvenlied Buna ziua am divortat de sotia mea la notar public prin comun acord,fetita noastra in varsta de 1 an jumate a ramas la mine,adica are domiciliul la adresa mea ... (vezi toată discuția)
Custodie si pensie alimentara Flo123 Flo123 Divortat, sentinta definitiva si irevocabila, fetita a ramas la mama, eu platesc pensie alimentara. Dupa un an, fetita s-a mutat la mine, mama ei a plecat in ... (vezi toată discuția)
Divort cu copil minor LidiaSav LidiaSav Divort de comun acord cu soțul, mergem la notar. Eu vreau sa plec din țară cu tot cu copil dupa pronunțarea divorțului. Pot face asta, chiar daca ... (vezi toată discuția)