Forum Discuţii juridice Executare silită oprire pe salariu
Discuție deschisă în Executare silită

oprire pe salariu

Sotul meu a luat produse in valoare de 3000 ron de la altex in 2004. Am platit 4ani suma minima de plata si chiar mai mult/in total cam 4000ron.Deoarece nu am achitat la scadenta ratele acum mai avem de plata inca 6000ron.Sotul meu nu a mai vrut sa plateasca de 6 luni deoarece datoria tot creste si nu mai reusim sa facem fata.Am cerut sa fim preluati de o firma de recuperare pentru a nu mai creste dobanzile si penalitatile dar au spus ca il dau in judecata peste 3 zile daca nu achita datoria.
Poate sa i se faca oprire pe salariu daca angajatorul este altul decat atunci cand a luat creditul?Angajatorul actuala zis ca nu/i opreste nimic.
decat sa ajungeti la executare silita si poprire pe salariu, mai bine va duceti si le dati o suma de bani ca dovada a bunei credinte si incercati lunar sa le dati ceva.
si eu am asemenea situatie ,m-am enervat crezand ca nu au contract, dar mi-au trimis contractul si un desfasurator din care am putut sa imi dau seama cu exactitate care este suma pe care o mai am de achitat.
deci sfatul meu este sa platiti atunci cand luati salariul. Daca nu aveti pt moment va imprumutati si o sa o rezolvati ulterior.
bafta