Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... dosar penal pentru alcool
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

dosar penal pentru alcool

Buna seara!
Daca mi se face dosar penal pt conducere sub influenta bauturilor alcoolice exista posibilitatea sa scap fara anularea pemisului ci doar cu o suspendaresau amenda??
O seara buna!
nu cred ca vei scapa cu NUo in temeiul art 18 indice 1 Cp, pe de alta parte poti intreba orice politai sau garcea sau pe cine vrei tu, dupa ce executi pedeapsa principala, poti sa dai din nou de permis. Apropo daca ai o conduita buna poti scapa cu 1/2 an respectiv se scade pedeapsa sub minimul general.
Interventie moderator

@karlo_cip

Va rog sa nu mai postati un nou topic pentru fiecare intrebare pe care doriti sa o puneti in legatura cu situatia dvs. De asemenea, va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul de postare.
Va multumesc!

Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic