Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Reducerea programului de lucru gravide
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Reducerea programului de lucru gravide

Bună ziua! Am depus documentele prin care am anunțat la serviciu sarcina în urmă cu o lună. Săptămâna aceasta am dus scrisoarea medicală de la medicul ginecolog pentru reducerea programului de lucru de la 8 ore la 6 ore. Angajatorul mi-a spus că mai întâi trebuie să merg eu la Medicina Muncii pentru a-mi întocmi un raport și apoi îmi poate da un răspuns. Aceasta este legislația? În cât timp sunt obligați să îmi ofere un răspuns de la medicina muncii? Ce se întâmplă în cazul în care medicina muncii raportează că nu este cazul să se scurteze programul? În toată această perioadă eu merg în continuare 8 ore, deși îmi este foarte greu, știu că angajatorul va trage de timp cât mai mult, dar ce fac dacă trece o lună și nu primesc răspuns? Mulțumesc!
Madalina.Popa810, utilizator
Raspuns veti putea avea la toate nelamuririle dvs. numai dupa ce mergeti la medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale, in vederea reexaminarii fisei dvs. de aptitudine in functie de riscurile profesionale existente la locul dvs. de munca. Recomandarile medicului specialist de medicina muncii sunt obligatorii pentru angajator.
Daca medicul specialist ginecolog considera ca exista un risc pentru dvs. sau pentru fat, nu emite recomandare medicala, ci va poate da el, legal, direct, concediu de risc maternal.
Pentru lamurirea dvs. gasiti aici OUG nr. 96/ 2003 actualizata, privind protectia maternitatii la locul de munca: [ link extern ]