Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inundatie in urma unui calorifer (in garantie) spart ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inundatie in urma unui calorifer (in garantie) spart in apartament

Acum 3 ani mi-am schimbat caloriferele din casa, am ales pentru asta un calorifer de aluminiu cu prețul de 56 lei/element din oferta unei firme foarte cunoscute la noi.

In data de 01.11.2022, in urma incarcarii coloanei de apa, caloriferul s-a spart. In urma acestui incident:
- casa s-a umplut de apa si am ajuns in situatia neplacuta in care am fost nevoita sa scot tot parchetul care s-a umplut de apa si s-a umflat.
- dulapurile si patul au tras apa si s-au deformat in partea de jos
- plinta s-a distrus;
- tocurile de la usi s-au deteriorat in partea de jos care a tras apa....
- a trebuit sa ma mut de acasa deoarece nu mai am practic unde sta, toate lucrurile sunt ambalate pe balcon si mobila este desfacuta.
- si multe alte probleme pe care le pot detalia daca este nevoie...
Dpdv legal, avand in vedere ca situatia a pornit de la caloriferul meu, eu sunt considerata responsabila. Avand in vedere ca este un calorifer schimbat acum 3 ani, cu garantie 10 ani, va intreb pe dvs: Cine este responsabil? Se putea intampla asa ceva daca caloriferul nu ar fi avut o problema de fabricatie?
As putea sa ma indrept in instanta impotriva comerciantului in aceasta speta?

Cu respect!

- Potrivit regulamentului, pe acest forum se discută doar spețele, nu și persoanele fizice/juridice implicate în ele. -
Manuela Rășină, administrator
Da puteți merge în instanță dar înainte de asta citiți în certificatul de garanție dacă este acoperita și această problemă.
Ei pot fi acoperiți în hârtii cu partea montajului caloriferului(efectuată de un instalator autorizat,adică să aveți acte care să dovedească asta).Citiți ce acoperă și ce nu acoperă garanția.
mitabiciclista, utilizator
ClaudiaIL a scris:

As putea sa ma indrept in instanta impotriva Dedeman in aceasta speta?
Cu respect!

Nu puteti, pentru ca firma de la care ați cumpărat nu e producatorul acelui calorifer, ci doar comercializeaza .

Pina la instanta exista ANPC.
Manuela Rășină, administrator
Nu aveti temei legal sa actionati in instanta comerciantul
Initial este necesar sa realizati expertiza tehnica a caloriferului expertul tehnic urmand sa concluzioneze asupra factorilor generatori ai defectiunii
Ok, fac expertiza. si apoi cu ce ma ajuta aceasta?
Doar daca e defect de fabricatie, atunci puteti acuza producatorul. Daca nu, nu.
Manuela Rășină, administrator