avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dacă soțul meu are certificat de handicap,poate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dacă soțul meu are certificat de handicap,poate beneficia de ...

Dacă soțul meu are certificat de handicap,poate beneficia de o reducere pentru plata anveloparii blocului? Sau trebuie sa avem acordul Asociației de locatari?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 02:42, 11 Noiembrie 2022
Nu exista prevedere legala in vigoare care sa asigure facilitatea scutirii/reducerii achitarii de obligatii la reparatii parti comune condominiu
Conform disp L nr 196/2018 asociatiile de locatari au avut termen pentru modificat si actualizat documentatie pentru transformare in asociatii de proprietari
Legea nr 196/2018 care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari nu prevede facilitatea scutirii/reducerii cotei de contributie la administrarea,intretinerea si reparatia partii comune de condominiu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, intr-un bloc unde beciul este inundat ... alexandra50 alexandra50 Buna ziua,as dori sa stiu, intr-un bloc unde beciul este inundat si prezinta un focar de infectie, tevile de apa potabila zac in apa menajera, cea mai mare ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli cu reparația acoperisului Germinel Germinel Buna ziua. Vreau sa va intreb, eu locuiesc într-un bloc unde nu avem asociație de locatari,Ce pot face sa repar acoperișul eu fiind direct interesat pentru ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt proprietarul unui apartament situat la etj.4. ... Adrian_78 Adrian_78 Buna ziua, Sunt proprietarul unui apartament situat la etj.4. De ceva timp au inceput sa apara infiltratii de la acoperis. Am adus la cunostiinta aceasta ... (vezi toată discuția)