Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Bună ziua am și eu o problema mai delicata cu ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Bună ziua am și eu o problema mai delicata cu mătușa mea ...

Bună ziua am și eu o problema mai delicata cu mătușa mea ma urmărește cu telefonul mobil prin curte sa vadă ce fac și zice ca are o filmare cu mine pe telefon când eram la veceul din curte și susține ca mi-o frecam în fata ei eu am gard între mine și ea și 2 rânduri de plasa de umbrire ce pot face în cazul acesta precizez faptul ca eu sunt la mine în curte
Plangere la politie. Codul penal art 226 "Violarea vieții private(1) Atingerea adusă vieții private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuință sau încăpere ori dependința ținând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepsește cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.(2) Divulgarea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept, a sunetelor, convorbirilor ori a imaginilor prevăzute în alin. (1), către o altă persoană sau către public, se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

In realitate, tot ce poate face politia este sa-i spuna sa nu mai faca asta. Pana cand puteti sa dovediti ca filmarea a avut loc, nu aveti ce sa faceti.

Personal, va spun ca nu conteaza ce filmeaza, chiar nu are importanta... In momentul in care se dovedeste ca a filmat o sa plateasca. Daca imaginile sunt difuzate public o sa fie mult, mult mai grav pentru persoana care inregistreaza. Va recomand ca la urmatoarea interactiune sa-i spuneti "nu ma intereseaza." Daca nu afla nimeni altcineva... nu mai conteaza!
cupon_valabil, utilizator