Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de abitatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de abitatie

in contractul de vinzare cumparare se prevede:
...eu,vinzatorul,imi rezerv dreptul de abitatie pina la sfirsitul vietii in imobilul ce-l instrainez
cumparatoarea intra in stapinirea apartamentului cumparat de drept azi,data autentificarii prezentului contract,urmind ca de fapt sa intre la incetarea vinzatorului din viata...
-ce inseamna aceasta?
-cine are dreptul de a inchiria imobilul?
-e necesara acordul vinzatorului si cumparatorului pt inchiriere?
Nudul proprietar nu are dreptul de a folosi louinta. Titularul dreptului de abitatie poate inchiria ( partea de imobil pe care nu o foloseste) si folosi locuinta, pentru nevoile sale si ale familiei sale .