Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza formare profesionala

Buna ziua, vad ca si pe forum revine problema aceasta a "Actului aditional de formare profesionala" si din pacate si in firma unde fac eu HR. Angajatorii doresc cu orice chip sa-i "lege" pe angajati prin metoda actelor aditionale care, din cunostintele mele de dreptul muncii, nu au nicio valoare atata timp cat cursul de pregatire nu a depasit 60 de zile. Sau inteleg eu ceva gresit? Pt. ca vad din ce in ce mai des astfel de aditionale cu sume exorbitante ce li se cer angajatilor ca despagubire dupa ce au fost la un curs de 5-10 zile. E just ca un astfel de curs poate costa 5-10 mii de euro dar legea ne permite sa le cerem partea proportionala de bani neamortizati la momentul demisiei chiar daca cursul a avut sub 60 de zile?
ai dreptate, actul aditional pentru formarea profesionala nu se poate incheia decit in conditiile art 194 si urmatoarele din Codul muncii. Este un abuz din partea angajatorilor, care insa poate fi cenzurat de instantele de judecata, care, nu ezita prea mult cind e sa dea cistig de cauza salariatilor :):). Oricum, doctrina a aratat ca incheierea acestui act aditional este o limitare a libertatii muncii si nu poate fi admisa decit in cazuri exceptionale - asta e si motivul pt care s-a stabilit ca durata de 60 de zile ar presupune un training ff serios care ar putea impune cheltuieli mari si prin urmare si necesitatea unui act aditional - pt ca angajatorul sa isi protejeze investitia
B-) Si cum ramane cu art.193 al.2 din acelasi CM; (Modalitatea concreta de formare profesionala, drepturile si obligatiile partilor, durata formarii profesionale, precum si orice alte aspecte legate de formarea profesionala, inclusiv obligatiile contractuale ale salariatului in raport cu angajatorul care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesionala, se stabilesc prin acordul partilor si fac obiectul unor acte aditionale la contractele individuale de munca)?????????