avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza formare profesionala

Buna ziua, vad ca si pe forum revine problema aceasta a "Actului aditional de formare profesionala" si din pacate si in firma unde fac eu HR. Angajatorii doresc cu orice chip sa-i "lege" pe angajati prin metoda actelor aditionale care, din cunostintele mele de dreptul muncii, nu au nicio valoare atata timp cat cursul de pregatire nu a depasit 60 de zile. Sau inteleg eu ceva gresit? Pt. ca vad din ce in ce mai des astfel de aditionale cu sume exorbitante ce li se cer angajatilor ca despagubire dupa ce au fost la un curs de 5-10 zile. E just ca un astfel de curs poate costa 5-10 mii de euro dar legea ne permite sa le cerem partea proportionala de bani neamortizati la momentul demisiei chiar daca cursul a avut sub 60 de zile?
Cel mai recent răspuns: misky , utilizator 00:38, 24 Septembrie 2006
ai dreptate, actul aditional pentru formarea profesionala nu se poate incheia decit in conditiile art 194 si urmatoarele din Codul muncii. Este un abuz din partea angajatorilor, care insa poate fi cenzurat de instantele de judecata, care, nu ezita prea mult cind e sa dea cistig de cauza salariatilor :):). Oricum, doctrina a aratat ca incheierea acestui act aditional este o limitare a libertatii muncii si nu poate fi admisa decit in cazuri exceptionale - asta e si motivul pt care s-a stabilit ca durata de 60 de zile ar presupune un training ff serios care ar putea impune cheltuieli mari si prin urmare si necesitatea unui act aditional - pt ca angajatorul sa isi protejeze investitia
B-) Si cum ramane cu art.193 al.2 din acelasi CM; (Modalitatea concreta de formare profesionala, drepturile si obligatiile partilor, durata formarii profesionale, precum si orice alte aspecte legate de formarea profesionala, inclusiv obligatiile contractuale ale salariatului in raport cu angajatorul care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesionala, se stabilesc prin acordul partilor si fac obiectul unor acte aditionale la contractele individuale de munca)?????????



B-) Si cum ramane cu art.193 al.2 din acelasi CM; (Modalitatea concreta de formare profesionala, drepturile si obligatiile partilor, durata formarii profesionale, precum si orice alte aspecte legate de formarea profesionala, inclusiv obligatiile contractuale ale salariatului in raport cu angajatorul care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesionala, se stabilesc prin acordul partilor si fac obiectul unor acte aditionale la contractele individuale de munca)?????????

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acti adițional pentru training Costin A. Costin A. Bună ziuă. Am semnat un contract cu un angajator în data de 14 Noiembrie 2016, acuma doresc sa închei contractul la mai puțin de 3 luni (adică încă ... (vezi toată discuția)
Se plateste trainingul ori ba la demisie? elims elims Buna seara, citesc de atata timp solutiile si comentariile prezentate pe teme similare si tot nu inteleg clar ce e de facut... Am nevoie de ajutor, opinii, ... (vezi toată discuția)
Angajament / clauza de fidelitate Lorena Chirila Lorena Chirila Se doreste incheierea unui act aditional la CIM care sa prevada ca in cazul in care societatea plateste / asigura salariatului un curs de specializare / ... (vezi toată discuția)