Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Licititatie vanzare apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Licititatie vanzare apartament

Un birou de executor judecatoresc a anuntat vanzarea prin licitatie a unui apartament, sediu de persoana juridica cu doi asociati. Unul dintre cei doi asociati a decedat recent, urmand ca asociatul ramas in viata sa faca actele de succesiune.
Intrebare: este legala organizarea licitatiei pentru vanzare ?
Presupun ca trebuie facut mai intai actul de succesiune si , daca debitul nu este achitat, sa fie reorganizata licitatia. In concluzie, licitatia este ilegala. Este corect?
Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
1-Prin licitatie publica ,bunul dedus executarii silite se poate adjudeca nu opereaza tranzactia vanzare cumparare
2-
este legala organizarea licitatiei pentru vanzare ?

Este hazardat sa ne pronuntam asupra legalitatii organizarii licitatiei fara analiza documentelor din dosarul de executare silita,,dar daca executorul judecatoresc a organizat licitatie ,rezulta ca un creditor in baza unei hotarari judecatoresti sau clauza contractuala a solicitat recuperarea unui debit
Partea interesata are dreptul legal sa formuleze contestatie la executare,ocazie cu care instanta de judecata se poate pronunta asupra temeiniciei si legalitatii executarii silite