Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita posibil abuziva
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita posibil abuziva

Buna ziua. Am urmatoarea nelamurire si as dori daca se poate un raspuns. Ieri, 16.11.2022, am primit de la un executor judecatoresc o somatie de plata pentru o suma stabilita in urma unui proces in 2019. Nu am stiut de acest proces si nu nu avem hotararea judecatoresca , am lucrat cu acea firma dar nu avem datorie acea suma in totalitatea ei.Partea cea mai frumoasa este ca dna executor a trimis direct infiintarea popririi catre tert poprit catre doi clienti ai societatii. Unul era de anul trecut si celalalt este client nou din semestrul 3./2022. Incuviintarea executarii a obtinut-o de la judecatorie pe data de 15.11.2022(acum 2 zile). Banuiesc ca nu a avut inca timpul fizic de a cere relatii la banci. Am luat deja legatura cu un avocat dar intrebarea mea este: CUM A AVUT ACCES IN BAZA DE DATE ANAF A DECLARATIEI 394 DEPUSA PENTRU TRIM 3 ? Este legal accesul la informatiile din aceasta baza de date? Aceasta declaratie a fost depusa in octombrie pentru trim. 3.
silvimina, utilizator
Apelati urgent la avocat.
Trebuie verificat dosarul cu procesul de care nu ați știut și eventual o contestație la executare și suspendare, după ce se declară apel.
Știe avocatul dacă ați vorbit deja sau l-ati angajat.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Executorul.judecatoresc are acces la toate bazele privind venituri realizate ,conturi bancare ,bunuri mobile și imobile ,nu aceasta e apărarea pe care tb sa o faceti ci eventual.altele prin av ...
Am luat deja legatura cu un avocat

Foarte bine că ați apelat la un avocat. Vă lamuriți ce e de făcut, dacă mai e ceva de făcut.

CUM A AVUT ACCES IN BAZA DE DATE ANAF A DECLARATIEI 394 DEPUSA PENTRU TRIM 3 ? Este legal accesul la informatiile din aceasta baza de date? Aceasta declaratie a fost depusa in octombrie pentru trim. 3.

Executorul judecătoresc are dreptul de a accesa baze de date și de a solicita concursul statului și a terților pentru aducerea la îndeplinire o obligației pentru care executarea silită a fost încuviințată.Verificați art. 658 - art. 660 Cod procedură civilă.

silvimina a scris:

[quot
CUM A AVUT ACCES IN BAZA DE DATE ANAF A DECLARATIEI 394 DEPUSA PENTRU TRIM 3 ?

Autoritatea ANAF are competenta sa verifice automat documentele persoanelor juridice