Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, locuiesc intr-un bloc cu 2 etaje, la subsol ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, locuiesc intr-un bloc cu 2 etaje, la subsol vand fiecare ...

Buna ziua, locuiesc intr-un bloc cu 2 etaje, la subsol vand fiecare proprietar beci. Toate scurgerile trec doar prin cateva beciuri. Mi s-a infundat scurgerea, iar ca sa o pot desfunda trebuie sa intru la vecinul in beci pentru ca acolo este problema. Exista un T in acel beci care face legatura intre coloana principala si canal, iar acolo se infunda mereu. Vecina nu doreste sa ma lase sa imi desfund. Intrebarea mea este: exista vreo solutie legala sa o oblig sa ma lase sa desfund de la ea din beci?
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc!
In speta este vorba despre parte comuna instalatie si legal asociatia de proprietari are obligatia sa intervina pentru indepartare deficienta
Conform disp L nr 196/2018 art 31 asociatia de proprietari poate comunica preaviz si conditionat d e urgenta termenul poate fi redus la 24 h
In cazul dv nu mai desfasurati demersuri la vecina,sesizati oficial presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa dispuna masurile necesare respectarii si aplicarii dispozitiilor in vigoare pentru asigurarea starii tehnice a partii comune de condominiu
Vecina are CF pt beci??? Dacă nu are CF, nu e doar proprietatea ei ci a tuturor, e parte comună care e reglementata de Legea 196/2018 și asociația de proprietari trebuie sa rezolve problema, d.voastra faceți o adresa cu nr de înregistrare către presedinte.

Isac Maria a scris:

Buna ziua, locuiesc intr-un bloc cu 2 etaje, la subsol vand fiecare proprietar beci. Toate scurgerile trec doar prin cateva beciuri. Mi s-a infundat scurgerea, iar ca sa o pot desfunda trebuie sa intru la vecinul in beci pentru ca acolo este problema. Exista un T in acel beci care face legatura intre coloana principala si canal, iar acolo se infunda mereu. Vecina nu doreste sa ma lase sa imi desfund. Intrebarea mea este: exista vreo solutie legala sa o oblig sa ma lase sa desfund de la ea din beci?

rareori, utilizator