Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sunt acuzat de furt pe nedrept Salut, am dat și eu de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sunt acuzat de furt pe nedrept Salut, am dat și eu de o problema la care nu m-am așteptat, ...

Salut, am dat și eu de o problema la care nu m-am așteptat, încercând sa fac bine am ajuns sa fiu acuzat de furt,
Soția mea a făcut un mic accident fără victime a lovit o alta mașina afectandui o use și aripa spate, la locul accidentului păgubitul mi-a zis ca nu prea ar vrea asigurarea ca sta mult cu mașina prin service, și eu i-am propus ca bani nu ii pot da dar ii pot repara eu masina, el a zis ca se mai gândește și apoi ma sunat ca e ok sa o fac eu, am luat mașina i-am făcut-o ba chiar mai mult de cât trebuia pt ca i-am vopsit toată laterala mașini ca am zis sa fie omul mulțumit, a venit a luat mașina a văzut-o a plecat cu ea apoi ma suna seara și îmi spune ca nu e bine ca se aude ceva suspect la mașină ca să ne înțelegem cumva eu iam zis ca nu am ce sa ma înțeleg cu el și mi-a zis ca o sa iese rău, s-a dus la politie și mi-a făcut plângere ca i-am furat catalizatorul de pe mașină a făcut el niște poze la toba cum era sudata bineînțeles ca asa ceva nu sa întâmplat, acum politia ma anchetat am dat declarați tot dar ma obliga cumva sa recunosc cea ce nu am făcut și sa ma înțeleg cu cel cu mașina, și mi se pare ca politia e pe mana cu el ca prea ma abuzează telefonic și pe mine și pe soția mea care e băgată în calitate de martor care a fost și ea și a dat declarație, și agentul mia zis ca o sa ii facă probleme și a sunat pe la servici la ea sa se intereseze de ea având nr de tel și adresa soției el a sunat pe la servici la ea pe la director sa ii spună ca e martora și alte chesti făcându-i probleme la servici și mie la fel și as vrea sa știu dacă el ca agent are voie sa facă asa ceva, eu înțeleg ca nu trebuia sa ii repar mașina ca accidentul nu a fost anunțat la politie dar a fost la libera înțelegere cu victima accidentului și nici el la momentul acela nu a denunțat accidentul dar sa hotărât sa ma acuze de furt cea ce nu sa întâmplat, am vrut doar sa fac un bine și atât
Acum as vrea sa știu ce ar trebui sa fac și la ce sa ma aștept pt ca niciodată nu mam lovit de asa ceva simt o presiune din partea politiei și îmi vb foarte urat și jignitor atât mie cât și soției, la ce trebuie sa ma aștept? Și ce trebuie făcut
Precizez ca nu stau bine asa financiar sa încep o judecata dar dacă e necesar... Va rog ajutați-mă
Ce calitate aveti acum in dosar? s-a dispus inceperea urmaririi penale impotriva dumneavoastra adik aveti calitate de suspect? Puteti solicita procurorului care supervizeaza activitatea de cercetare din cadrul Parchetului de pe Langa Judecatoria din raza de competenta in circumscriptia caruia se afla sectia de politie unde se afla dosarul, primirea in audienta si lamurirea aspectelor semnalate ( Procurorul este cel care dispune solutia legala in dosar, politistul judiciar face doar propunerea unei solutii.) Eventual puteti formula plangere la Parchet pentru cercetare abuziva insa un prim pas ar fi sa discutati cu procurorul.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Nu mi s-a spus ce calitate am în dosar momentan doar ca am reparat mașina fără autorizație, în rest nu știu nimic dar mi sa spus ca dosarul încă nu a plecat către procuratura pt ca am fost ieri și am dat iar declarație și ma obligat polițistul sa ma înțeleg cu cel care iam reparat mașina ca altfel trimite dosarul către procuratura

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Ce calitate aveti acum in dosar? s-a dispus inceperea urmaririi penale impotriva dumneavoastra adik aveti calitate de suspect? Puteti solicita procurorului care supervizeaza activitatea de cercetare din cadrul Parchetului de pe Langa Judecatoria din raza de competenta in circumscriptia caruia se afla sectia de politie unde se afla dosarul, primirea in audienta si lamurirea aspectelor semnalate ( Procurorul este cel care dispune solutia legala in dosar, politistul judiciar face doar propunerea unei solutii.) Eventual puteti formula plangere la Parchet pentru cercetare abuziva insa un prim pas ar fi sa discutati cu procurorul.