Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... va solicit parerea !- lg 330/2009
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

va solicit parerea !- lg 330/2009

secretarul unei primarii avind 10 vechime in munca , din care 2.3 luni in functia de secretar , se incadreaza conform lg 330/2009 in treapta 2 sau 1 de salarizare
Are 2 ani si 3 luni ca secretar sau 2, 3 luni? Secretarii de primarii trebuie sa aiba studii superioare juridice, asa ca beneficiaza de grade profesionale, nu trepte. La o vechime in munca de 5-10 ani, are gradul III, la 10-15 ani, gradul II.
Secretarul comunei este functie publica de conducere, iar in acceptiunea legii 330/2009, pentru functiile publice de conducere sunt prevazute doar doua trepte de salarizare (din care treapta I include si sporul de vechime). Legea nu prevede nici o modalitate de incadrare in aceste doua trepte, insa, in lipsa unor precizari ulterioare prin eventuale norme de aplicare, v-as sfatui sa-l incadrati pe treapta I (altfel, nu stiu cum ii veti mai plati sporul de vechime, care nu este inclus in treapta II si pentru care s-a abrogat legislatia de acordare):)
multumesc la fel m-am gindit si eu .