avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... va solicit parerea !- lg 330/2009
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

va solicit parerea !- lg 330/2009

secretarul unei primarii avind 10 vechime in munca , din care 2.3 luni in functia de secretar , se incadreaza conform lg 330/2009 in treapta 2 sau 1 de salarizare
Cel mai recent răspuns: straina , utilizator 08:34, 25 Ianuarie 2010
Are 2 ani si 3 luni ca secretar sau 2, 3 luni? Secretarii de primarii trebuie sa aiba studii superioare juridice, asa ca beneficiaza de grade profesionale, nu trepte. La o vechime in munca de 5-10 ani, are gradul III, la 10-15 ani, gradul II.
Secretarul comunei este functie publica de conducere, iar in acceptiunea legii 330/2009, pentru functiile publice de conducere sunt prevazute doar doua trepte de salarizare (din care treapta I include si sporul de vechime). Legea nu prevede nici o modalitate de incadrare in aceste doua trepte, insa, in lipsa unor precizari ulterioare prin eventuale norme de aplicare, v-as sfatui sa-l incadrati pe treapta I (altfel, nu stiu cum ii veti mai plati sporul de vechime, care nu este inclus in treapta II si pentru care s-a abrogat legislatia de acordare):)
multumesc la fel m-am gindit si eu .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Functia publica de coducere conform l 330/2009 IORDANA IORDANA Conform L 330/2009, functiile publice de conducere vor avea doar treapta II si I. Inteleg ca nu se aplica coeficientii de ierarhizare incepand cu 01 ian. 2010, ... (vezi toată discuția)
Treapta de salarizare secretar comuna deliuta deliuta Stie cineva, cum se stabileşte treapta de salarizare la secretarii de comună? In functie de ce se stabileste treapta 1 sau 2? Nu găsesc precizări în ... (vezi toată discuția)
Salarizare funcþionari publici cozma2000 cozma2000 Buna ziua, Poate sa îmi spună cineva dacă încadrarea mea este corectă ? Pot şti dacă funcţiei de referent, grad profesional asistent, treapta 2 de ... (vezi toată discuția)