Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... treapta de salarizare secretar comuna
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

treapta de salarizare secretar comuna

Stie cineva, cum se stabileşte treapta de salarizare la secretarii de comună?
In functie de ce se stabileste treapta 1 sau 2? Nu găsesc precizări în acest sens în Lg.330/2009 si Ord 1/2010.
Vă multumesc.
Nu doar pentru secretarul UAT, ci pentru nici una din functiile de conducere cu doar doua trepte de salarizare, legiuitorul a "uitat" sa precizeze modul de stabilire a acestora....Va recomand sa faceti incadrarea pe treapta 1, cea care include si sporul de vechime...
Kyandra a scris:

Va recomand sa faceti incadrarea pe treapta 1, cea care include si sporul de vechime...

Corect, e mai avantajoasa aceasta treapta, daca ne uitam la coeficientii care se vor aplica de la anul( zice-se). In final, ve-ti avea salariul mai mare.:)