Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ESTE VALABILA CHITANTA DE MANA?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ESTE VALABILA CHITANTA DE MANA?

Acum 28 de ani , parinti mei au cumparat cu chitanta de mana un loc de casa impreuna cu vecini lor de la un alt vecin de-al nostru. Intre timp cel care a vandut terenul a decedat . Valoarea impozitului la pamant , venea copilul vanzatorului si le cerea banii la parintii mei pe fiecare an .Vecinii care au cumparat locul de casa impreuna cu parinti mei , au vandut casa la o familie de origine roma. Acum copii celui care a vandut pamantul , nu vor sa mearga la primarie impeuna cu parintii mei , sa faca actele , spunand ca ei nu le mai dau pamantul . Vor sa-l vanda din nou la familia de tigani. Ce putem sa facem in asemenea situatie. Va multumesc !
varvarica, utilizator
In baza chitantei de mana puteti deschide actiune in instanta.
Ar fi bine sa va intelegeti pe cale amiabila (spuneti vecinului care a vandut cu chitanta de mana ca veti deeschide actiune in instanta si nu poate castiga), in plus va plati si cheltuielile de judecata.