Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... După decesul soțului, conform actelor de succesiune, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

După decesul soțului, conform actelor de succesiune, eu, soția ...

După decesul soțului,conform actelor de succesiune,eu,soția supraviețuitoare,am primit cota de 3/8 din mostenire iar cei 2 copii ai noștri,majori, cota de 2/8 fiecare.Procentual,eu 25% iar copii,fiecare,cate 37,5%.Este corect?Prin absurd vorbesc acum,copii fiind majoritari,oricand ma pot da afara din casa.
Ceea ce ați scris în fracții nu se izbește cu ceea ce ați scris în procente.

25% = o pătrime (1/4) sau două optimi (2/8)
37,5% = 3/8

Dacă adun ce ați scris dvs. în fracții 3/8 + 2/8 + 2/8 = ... lipsește ceva (2/8) până la întreg.

Ecuația corectă ar fi 2/8 (dvs.) + 3/8 (copil 1) +3/8 (copil 2) = 8/8 = 1/1 (întregul/moștenirea).
Verificați încă o dată.

Casa era în întregime a soțului defunct? (bun propriu?).

Da. Se poate ajunge și la ce v-ați gândit. (nu chiar „oricând”, că e necesară puțină străduială). Dar depinde mult de relația pe care o aveți dvs cu ei. Sunt totuși copiii dvs.
romascanu, moderator
Da,am scris gresit!Eu 2/8 iar cei 2 copii cate 3/8.Procentual 25% eu si cate 37,5% copii?
E bine ca vreți sa verificați notarul pe internet, dar da, este corect.