avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1084 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... După decesul soțului, conform actelor de succesiune, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

După decesul soțului, conform actelor de succesiune, eu, soția ...

După decesul soțului,conform actelor de succesiune,eu,soția supraviețuitoare,am primit cota de 3/8 din mostenire iar cei 2 copii ai noștri,majori, cota de 2/8 fiecare.Procentual,eu 25% iar copii,fiecare,cate 37,5%.Este corect?Prin absurd vorbesc acum,copii fiind majoritari,oricand ma pot da afara din casa.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:26, 23 Noiembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ceea ce ați scris în fracții nu se izbește cu ceea ce ați scris în procente.

25% = o pătrime (1/4) sau două optimi (2/8)
37,5% = 3/8

Dacă adun ce ați scris dvs. în fracții 3/8 + 2/8 + 2/8 = ... lipsește ceva (2/8) până la întreg.

Ecuația corectă ar fi 2/8 (dvs.) + 3/8 (copil 1) +3/8 (copil 2) = 8/8 = 1/1 (întregul/moștenirea).
Verificați încă o dată.

Casa era în întregime a soțului defunct? (bun propriu?).

Da. Se poate ajunge și la ce v-ați gândit. (nu chiar „oricând”, că e necesară puțină străduială). Dar depinde mult de relația pe care o aveți dvs cu ei. Sunt totuși copiii dvs.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Noiembrie 2022
romascanu, moderator
Da,am scris gresit!Eu 2/8 iar cei 2 copii cate 3/8.Procentual 25% eu si cate 37,5% copii?
E bine ca vreți sa verificați notarul pe internet, dar da, este corect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul sotiei tatalui Floryyn1983 Floryyn1983 Buna ziua! Mama mea a murit acum 7 ani iar tata s-a recasatorit de curand cu o femeie care incearca din rasputeri sa obtinaun loc unde sa isi petreaca ... (vezi toată discuția)
Am câteva întrebări despre moștenire, vă rog să mă lămuriți silviu3marian silviu3marian se da sotul decedat, o sotie si 3 copii mostenitori legali. Se face mostenire pe calea clasica la notar. Jumatate sotia , apoi cealalta jumatate se imparte ... (vezi toată discuția)
Tatal meu casatorit a decedat si am dezbatut mostenirea ( sotia ... filipconstantin filipconstantin Tatal meu casatorit a decedat si am dezbatut mostenirea ( sotia a primit 63% iar eu 37% din singurul bun un apartament) acum singurul frate al tatalui vrea sa ... (vezi toată discuția)