Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara tuturor! Am o intrebare! Daca o societate x ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara tuturor! Am o intrebare! Daca o societate x sau y ...

Buna seara tuturor!
Am o intrebare!
Daca o societate x sau y ,angajeaza din somaj pe cineva de o luna de zile,iar in urmatoarea luna da afara pe altcineva,ne mai avand nevoie de personal,e normal?nu tot persoana care a fost angajata cu o luna in urma ar trebui sa plece?
Nu e o regula ca ultimul venit sa fie primul plecat.
Angajatorul decide pe cine concediază. În principiu, ar trebui sa aibă niște criterii deoarece care se ghidează cand decide asa ceva.
Cornel Vasile, Consilier juridic