Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Retinere abuziva permis pentru depasire pe linie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Retinere abuziva permis pentru depasire pe linie "continua"

Buna ziua,
Mi-a fost retinut permisul de conducere pentru o presupusa manevra de depasire pe linie continua, fapta pe care nu o recunosc, manevra de depasire fiind facuta regulamentar pe marcaj discontinuu, inainte de inceperea marcajului continuu despre care agentul constatator sustine ca l-as fi incalcat (km 533 + 200m trecut in pv unde e linie continua, fata de km533 + 400m aproximativ unde e linie discontinua si unde am efectuat manevra). Masina de politie era in spatele meu in coloana si sustine ca a vazut manevra efecutata de mine, dar m-a oprit doar pe mine nu si masina depasita, in pv nu e mentionat nici numarul de inmatriculare al masinii depasite, nici nu e trecut vreun martor asistent, doar faptul ca am efectuat manevra pe marcaj continuu in fata autospecialei de politie. Agentul a fost foarte indiferent la spusele mele, m-a contrazis, practic a modificat "din pix" locul efectuarii manevrei ca sa fie neregulamentara. In febra momentului, fiind o persoana emotiva si fara experienta in astfel de situatii, am semnat procesul verbal fara mentiuni scrise in pv, au ramas doar verbale. Eram cu sotia in masina, dar din cate stiu, ea nu poate fi martor in acest eveniment. In momentul in care ne-a oprit, noi eram extrem de uimiti ca eu sunt cel oprit de catre politie si nu intelegeam care poate sa fie motivul. O singura explicatie am gasit ulterior pentru ceea ce s-a intamplat si anume ca am fost confundati de catre agentul de politie cu o alta masina asemanatoare care circula in fata noastra in aceiasi coloana la distanta de 4-5 masini si care intadevar a efectuat manevra neregulamentara (s-a intamplat pe timp de noapte in afara localitatii, vizibilitatea era redusa mai ales la distanta, coloana fiind alcatuita mai ales din camioane).
Intrebarea este daca in situatia data am vreo sansa reala de a obtine anularea pv-ului in instanta daca o sa fac plangere.
PetreMBota, utilizator
Buna ziua!

Puteti formula contestatie. Daca reusiti sa probati ceea ce sustineti aveti sanse de castig. O puteti propune si pe sotia dvs martor, instanta poate admite aceasta proba daca o considera necesara.