avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... In anul 2012 am făcut un credit prima casa cu ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

In anul 2012 am făcut un credit prima casa cu dobânda indexările ...

In anul 2012 am făcut un credit prima casa cu dobânda indexările creditul este in euro ratele mi se opresc direct din cardul de salariu la fiecare sfârșit de luna eu nu retrag toți banii in ziua de salariu întâi a-mi calculez rata in euro lăsînd totuși o mai mult decât ar trebui de Ex.. dacă euro este 4,80 eu al calculez la 5 ,5 euro cu toate acestea de la începutul ratelor și pina in luna Octombrie acestui an totul a fost ok însă din luna Octombrie sesizez faptul ca chiar dacă las bani pe card mai mult ai oprește și coplatitorului o diferența de bani ne înțelegând de ce am fost la banca am expirat situația dar m-au sucit m-au învârtit m-au amețit și tot nu am înțeles nimic clar mi sa răspuns ca a crescut robor in contractul meu nu specifica nimic de acel robor deoarece in anul cind am încheiat contractul de prima casa nu era robor apoi mi sa zis ca a crescut dobânda pai in desfășurătorul contractului specifica clar ca am rate plus dobânda egala pina la sfirsitul contractului pina la urma am rugat frumos să-mi instaleze aplicația YOU brd deoarece eu am încercat și nu am reușit mi se oprea undeva la fotografia faciala pina la urma mi am reușit să-mi activez aplicația și cind am intrat pe ea surpriza deci in afara ratei plata cont alternativ mi se mai oprește și tarif AEGRM nu înțeleg ce este acel tarif suma respectiva la acel tarif este aproape jumătate din rata lunară a creditului va rog frumos sa m-a lămuriri și pe mine care este cauza căci la banca te răsucesc de te amețesc și tot nu înțelegi nimic tot ei au dreptate din 2012 și pina in 2022 de ce nu a apărut acel tarif AEGRM .va mulțumesc frumos
Cel mai recent răspuns: elenasuch , utilizator 08:14, 4 Decembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sesizați ANPC.
Faceți și reclamatie la banca.

De când cu războiul băncile au luat-o razna și nu mai respecta nimic.
Mai precis unde sa m-a adresez pentru ca pina acum am fost la 3 sucursale diferite și am primit diverse răspunsuri toate diferite bă ca este ROBOR mărit da ca este vorba de bobina calculata la curs de euro pai eu calculez deja rata toată la curs de euro dar totuși nu înțeleg ce este acel tarif AEGM care a apărut peste noapte așa din senin
ANPC poate fi sesizat personal sau prin poștă.
ANPC ar trebui sa rezolve problema.

Băncile pot fi sesizate cu reclamatii on-line.

Este important sa aveți ceva scris, un răspuns și nu povești nemuritoare.. .

Eu stau cu ochii pe bănci, ca NATO pe Rusia pentru ca am văzut multe abuzuri...
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Decembrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mulțumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorea marjelor fixe este sau nu legala? anca_197 anca_197 buna ziua! sunt titulara a doua contracte de credit in lei si in euro la Banca Romaneasca din anul 2008.La contractul in euro dobanda se compune din marja ... (vezi toată discuția)
Dobanda credit bancar din 2008 adrian04s adrian04s Buna ziua, Am un credit la banca, contractat in 2008, cu referire la calculul dobanzii (DOBANDA DE BAZA A BANCII care la data incheierii este de 10% + 2% ... (vezi toată discuția)
Subiect: problema care ne omoara pe toti azi....si totul trebuie facut f.f.f.repede vatajita mihaela vatajita mihaela UG 50/2010.Am un credit ipotecar in EURO luat in 2006 de la Banc Post; in primul an cu dobinda fixa, apoi variabila.Dobinda variabila fiind calculata dupa ... (vezi toată discuția)