Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare auto cota 1/2 de catre minor ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare auto cota 1/2 de catre minor ?

Buna ziua !
Am o problema nu stiu cum sa ii dau de cap , impreuna cu copilul meu minor 15 ani detinem o masina propietate in valoare de 8000 euro .
Masina are deja cativa ani buni si ma intereseaza so vand cum pot face pentru a vinde masina ? Pot face actele de vanzare la un birou de vanzari auto ? Sau direct completare contrctului de vanzare care il gasim pe net si sa pot elibere si fiscal la masina sa ma scad cu ia de la impozit ?

Mentionez ca copilul minor nu este trecut pe carte si talonul masinei din cauza ca masina este cota parte mostenire de 1/2 dupa decesul sotului !

A fost inregistrat la primarie doar certificatul de mostenitor unde este trecut si masina pe langa alte bunuri mobile si imobile .
lunajoy1968, utilizator
Contractul de mostenitor a fost notat pe rolul dv fiscal,pe cale de consecinta aveti dreptul sa dispuneti de bunul mobil dupa propriul interes,inclusiv sa il instrainati
Pentru a evita eventuale probleme,este de preferat sa parcurgeti procedura legala de instrainare sa incheiati document autentificat la birou notarial,sa completati rubrica speciala pentru instrainare vehicul
Succes !