Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pentru partaj voluntar la notar , Titlu de Proprietate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pentru partaj voluntar la notar , Titlu de Proprietate comun ...

Pentru partaj voluntar la notar , Titlu de Proprietate comun 3 moștenitori, 7 parcele distincte, noi luam fiecare anumite parcele , fără sa alipim sau dezlipim terenuri, mai este valabilă legea 7/1996 ,articolul 36 și articolul 887 din Codul Civil ?
Acestea prevăd ca nu e nevoie de cadastru pentru partaj voluntar ,dacă nu dezlipim sau alipim terenuri.
Notarul a cerut cadastru și doresc sa aflu care este situația.
Mulțumesc foarte mult!
Situația este:
1. Art 36 a fost abrogat.
[ link extern ]
2. Dvs ați dobândit dreptul de proprietate, prin reconstituire, în baza Legii 18/1991, ca aveți titlu de proprietate. Deci bunurile nu provin din moștenire, ceea ce înseamnă ca art.887 nu se aplica.

Așadar, trebuie sa aveți documentație cadastrala și intabulare.