Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va salut! Ma confrunt cu o dilema care imi da batai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va salut! Ma confrunt cu o dilema care imi da batai mari de cap. ...

Va salut! Ma confrunt cu o dilema care imi da batai mari de cap.
In urma decesului unei persoane a ramas casa si terenul inscris in titlul de proprietate.
Defunctul are 2 fii mostenitori.
Cu ceva timp in urma,( inaintea decesului defunctului mai sus mentionat) impotriva unuia dintre mostenitori o instanta s-a pronuntat ca acesta are de platit o suma importanta catre statul Roman. In cele din urma el s-a ales si cu poprire pe salar.
Revenind la momentul decesului tatalui celor doi, acestia au fost in graba la notariat si au facut un certificat de calitate de mostenitor-fara masa succesorala.
Acum cand vine momentul dezbaterii mostenirii,repsectiv casa si terenul ce au apartinut defunctului, mostenitorului cu probleme i se va pune sechesteu pe partea lui ? Mai poate el renunta in acest moment ,in favoarea celuilalt mostenitor ? Sau daca exista vreo alta configuratie prin care sa se mai “dreaga busuiocul”
Va multumesc!
Nu mai are ce drege. Sa dezbata succesiunea si sa faca partaj, daca creditorul nu e pe faza , ramane cu banii.