avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legala concedierea avand ca motiv desfiintarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legala concedierea avand ca motiv desfiintarea postului ...

Este legala concedierea avand ca motiv desfiintarea postului Art.65 integral, intemeiata pe prevederile Art.55 lit.c?
In opinia mea, atat art.65 (1), cat si art.55 alin.c conduc la incetarea contractului de munca si o decizie de concediere nu poate avea 2 temeiuri de drept.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:49, 7 Decembrie 2022
Temeiul de drept al incetarii este art.65 alin.1 C.mun

Însă sunt angajatori care trec si art.55 lit.c ...ceea ce nu este greșit.
Multumesc.
Dar daca trec 55 alin.c ca temei de drept si ca motiv 65 integral, nu este gresit? Atat 55 lit.c, cat ai 65 alin.1 inceteaza contractul de munca. In cazul acesta, nu avem 2 temeiuri de drept ceea ce duce la nulitatea deciziei?

Cornel Vasile a scris:

Temeiul de drept al incetarii este art.65 alin.1 C.mun

Însă sunt angajatori care trec si art.55 lit.c ...ceea ce nu este greșit.

Nu duce la nulitatea deciziei... puteți trece art.65 alin.1 coroborat cu art. 55 lir.c.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare cim conf art 55 lit c anieta anieta Buna ziua, As dori sa stiu daca pot face incetarea unui CIM cu art. 55 lit c din Codul Muncii sau trebuie coroborat si cu art 79 din Codul Muncii? Va ... (vezi toată discuția)
Legislatie - dreptul la munca arhiresorin arhiresorin eram angajat ca agent de interventie,am comis o infractiune la codul rutier(in afara serviciului)pt care am fost condamnat 7 luni cu suspendare....ulterior mi ... (vezi toată discuția)
Incetare cim Karmaniko Karmaniko Buna ziua, va rog sa-mi oferiti un raspuns in urmatoarea speta, mentionez ca este vorba despre un salariat din sectorul bugetar-personal contractual: - CIM ... (vezi toată discuția)