Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legala concedierea avand ca motiv desfiintarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legala concedierea avand ca motiv desfiintarea postului ...

Este legala concedierea avand ca motiv desfiintarea postului Art.65 integral, intemeiata pe prevederile Art.55 lit.c?
In opinia mea, atat art.65 (1), cat si art.55 alin.c conduc la incetarea contractului de munca si o decizie de concediere nu poate avea 2 temeiuri de drept.
Temeiul de drept al incetarii este art.65 alin.1 C.mun

Însă sunt angajatori care trec si art.55 lit.c ...ceea ce nu este greșit.
Multumesc.
Dar daca trec 55 alin.c ca temei de drept si ca motiv 65 integral, nu este gresit? Atat 55 lit.c, cat ai 65 alin.1 inceteaza contractul de munca. In cazul acesta, nu avem 2 temeiuri de drept ceea ce duce la nulitatea deciziei?

Cornel Vasile a scris:

Temeiul de drept al incetarii este art.65 alin.1 C.mun

Însă sunt angajatori care trec si art.55 lit.c ...ceea ce nu este greșit.

Nu duce la nulitatea deciziei... puteți trece art.65 alin.1 coroborat cu art. 55 lir.c.