Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Buna ziua, Persoanele fizice care incaseaza venituri ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Buna ziua, Persoanele fizice care incaseaza venituri din investitii(dividende) ...

Buna ziua,
Persoanele fizice care incaseaza venituri din investitii(dividende) datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate in cazul in care este angajata cu contract de munca pe 8 ore?
Va multumesc!
Da daca dividendele incasate depasesc valoarea a 12 salarii brute pe economie.
Nu are importanta dacă în timp ce are un contract de munca valabil și obține și venituri din dividende. Persoana va plăti contribuția la sănătate pentru acest venit anual din dividende dacă acest venit depășește plafonul de 12 salarii în acest an și plafoanele stabilite pentru 2023, după caz.
george-neagu, moderator