Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... PRIM AJUTOR - Pentru o unitate cu cca 240 salariati, ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

PRIM AJUTOR - Pentru o unitate cu cca 240 salariati, cati trebuie sa participe ...

pentru o unitate cu cca 240 salariati, cati trebuie sa participe la cursul de prim ajutor?
Exemplele sunt elocvente. In urma cu vreo 10 ani am facut o expertiza tehnica judiciara in specializarea protectia muncii la un dosar penal pentru un caz similar. Am fost trimisi in judecata cei responsabili de neluarea masurilor necesare conform legislatiei in vigoare. Motivul pentru care scriu acest text este ca la cca. 1 an de zile gasesc o echipa din cadrul aceleiasi firme, cu un alt sef de echipa, care lucrau tot fara a se lua masurile de asigurare a malurilor, la un sant, in oras. Neavand niciun fel de atributii de control, doar ca simplu cetatean, am reusit sa-i scot pe lucratori din sant, numai dupa ce le-am zis ca anunt ITM si parchetul.
Concluzia: romanul nu se invata minte niciodata.
Si care este legatura de neasigurare a sapaturilor cu lucratorii care sunt desemnati pentru acordarea primului ajutor? Super repet, pericol grav si iminent de accidentare este una, acordarea primului ajutor alta., artificial s-a divagat. Omul voia un raspuns simplu.
inspectorSSM, utilizator