avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2014 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Suspendarea permisului de conducere imi ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Suspendarea permisului de conducere imi expira pe ...

Buna ziua,

Suspendarea permisului de conducere imi expira pe data de 17.12.2022.

Pot sa conduc automobilul incepand cu data de 18 fara sa am permisul la mine?

Permisul trebuie sa-l ridic din alta localitate si imi este foarte greu sa ajung, iar in acelasi timp nu vreau sa risc dosar penal. In cazul in care ma opreste politia risc si altceva in afara ca circul fara document la mine, ceea ce este doar contraventie?


Multumesc,
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 05:38, 11 Decembrie 2022
Nu puteți, legal, să conduceți până nu vă recuperați permisul. Riscați inutil.


latka a scris:

Nu puteți, legal, să conduceți până nu vă recuperați permisul. Riscați inutil.


Intradevar asa este. Cu mentiunea ca daca conduc pe perioada suspendarii se face dosar penal iar daca nu am permisul la mine este contraventie si primesc amenda.

Faptul ca pot sa primesc amenda pentru ca nu am documentele la mine imi pot asuma. Intrebarea este daca risc dosar penal sau altceva in afara de amenda.

Avand in vedere ca a expirat termenul de suspendare din punctul meu de vedere nu mi se pare normal sa risc mai mult decat o contraventie

Din pacate nu am cum sa ajung sa ridic permisul si trebuie sa folosesc masina
Riscați dosar penal.


latka a scris:

Riscați dosar penal.


Nu inteleg de ce sa risc dosar penal din moment ce am dreptul sa conduc
Restabilirea dreptului de circulatie, prin restituirea permisului, e o actiune procedurata :
Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002
Articolul 219
(1) Restituirea permisului de conducere se dispune de către șeful serviciului poliției rutiere care îl are în evidenta, la cererea titularului,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare permis de conducere Kafeodorovici Kafeodorovici Buna ziua, Pe data de 21.11.2008 mi-a fost suspendat dreptul de conducere pe o perioada de 30 de zile. Tot pe 21.11.2008 mi-a fost eliberata si dovada cu ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere retinut Borza Borza Buna, permisul de conducere a fost retinut de catre politie pentru o perioada de 30 de zile de catre politia(ex.Vaslui) cetateanul locuind in localitatea ... (vezi toată discuția)
Am permisul suspendat, fără motiv temeinic, deja de cinci ani. cum să procedez pentru a-l recupera? Alissia36 Alissia36 Buna ziua. Va rog sfatuiti-ma cum pot recupera permisul suspendat...deja are 5 5ani suspendat fara motiv temeinic! A fost suspendat pe 3luni sa mai adaugat ... (vezi toată discuția)