Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Suspendarea permisului de conducere imi ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Suspendarea permisului de conducere imi expira pe ...

Buna ziua,

Suspendarea permisului de conducere imi expira pe data de 17.12.2022.

Pot sa conduc automobilul incepand cu data de 18 fara sa am permisul la mine?

Permisul trebuie sa-l ridic din alta localitate si imi este foarte greu sa ajung, iar in acelasi timp nu vreau sa risc dosar penal. In cazul in care ma opreste politia risc si altceva in afara ca circul fara document la mine, ceea ce este doar contraventie?

Multumesc,
Nu puteți, legal, să conduceți până nu vă recuperați permisul. Riscați inutil.

latka a scris:

Nu puteți, legal, să conduceți până nu vă recuperați permisul. Riscați inutil.

Intradevar asa este. Cu mentiunea ca daca conduc pe perioada suspendarii se face dosar penal iar daca nu am permisul la mine este contraventie si primesc amenda.

Faptul ca pot sa primesc amenda pentru ca nu am documentele la mine imi pot asuma. Intrebarea este daca risc dosar penal sau altceva in afara de amenda.

Avand in vedere ca a expirat termenul de suspendare din punctul meu de vedere nu mi se pare normal sa risc mai mult decat o contraventie

Din pacate nu am cum sa ajung sa ridic permisul si trebuie sa folosesc masina
Riscați dosar penal.

latka a scris:

Riscați dosar penal.

Nu inteleg de ce sa risc dosar penal din moment ce am dreptul sa conduc
Restabilirea dreptului de circulatie, prin restituirea permisului, e o actiune procedurata :
Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002
Articolul 219
(1) Restituirea permisului de conducere se dispune de către șeful serviciului poliției rutiere care îl are în evidenta, la cererea titularului,