avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumparat un apartament de la cineva care are ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumparat un apartament de la cineva care are parcare cu drept ...

Am cumparat un apartament de la cineva care are parcare cu drept de folosinta pentru perioada existentei constructiei din partea constructorului mentionat in contract, dar nu in CF. In contract s-a facut mentiunea ca dreptul de folosinta se transmite si la viitorii cumparatori (noi care am cumparat apartamentul). Dupa 6 luni de la achizitie fara nici un semnal sau instiintare, constructorul a vandut un apartament pe care il avea in blocul de locuinte si ne-a vandut, si parcarea noastra pe care o aveam cu drept de folosinta. Noul cumparator ne-a scos afara din parcare si a zis ca el are parcarea trecuta in CF, pe care i-a vandut-o constructorul. As dori sa aflu o parere din partea d-voastra. Avea constructorul dreptul sa vanda locul de parcare fara acordul nostru? Cand a fost contactat constructorul, raspunsul a fost urmatorul " Este terenul meu fac ce vreau cu el".
Cel mai recent răspuns: Tomix , utilizator 04:09, 12 Decembrie 2022
Notificati oficial constructorul cu obligatia solutionarii situatiei-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Va confruntati cu situatie atipica atat timp cat locul de parcere nu este notat in CF si nu este concret identificabil in contractul de vanzare cumparare bun imobil+loc parcare
Buna ziua!
In contract este identificata parcarea cu numarul CF, dar la cartea funciara notarul nu a solicitat inscrierea in CF a acestei mentiuni, asadar apare doar in contract.

ynocentta a scris:

Notificati oficial constructorul cu obligatia solutionarii situatiei-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Va confruntati cu situatie atipica atat timp cat locul de parcere nu este notat in CF si nu este concret identificabil in contractul de vanzare cumparare bun imobil+loc parcare

Ultima modificare: Duminică, 11 Decembrie 2022
Tomix, utilizator
Atat timp cat dv in documentul de achizitie bun imobil detineti consemnat si identificat loc parcare -care a fost revandut unui tert,constructorul este in culpa
Constructorul a incheiat documentul ulterior de tranzactionare drept de proprietate loc parcare,deci constructoruleste responsabil nu notarul
Am inteles. Multumesc frumos pentru informatie. O zi frumoasa!

ynocentta a scris:

Atat timp cat dv in documentul de achizitie bun imobil detineti consemnat si identificat loc parcare -care a fost revandut unui tert,constructorul este in culpa
Constructorul a incheiat documentul ulterior de tranzactionare drept de proprietate loc parcare,deci constructoruleste responsabil nu notarul


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Loc parcare mai ingust decat majoritatea -- cf colectiv Gyo92 Gyo92 Buna ziua, Am cumparat de curand, un apartament, intr-un ansamblu imobiliar nou, cu parcare subterana. Pentru parcarea subterana este CF colectiv, unde sunt ... (vezi toată discuția)
Antecontract de vanzare de bun viitor apartament de la dezvoltator ... volvera volvera Antecontract de vanzare de bun viitor apartament de la dezvoltator fara incheierea contractului de vanzare - cumparare. Apartamentul dat in folosinta la 8 luni ... (vezi toată discuția)
Boxa gianaiona gianaiona exista posibilitatea unei medieri inainte de un proces pt a intra posesia boxei ce o am pe acte , dar care vanzatorul nu vrea sa mi-o cedeze? unde as gasi un ... (vezi toată discuția)