Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Sunt însărcinată in 3 luni. Vă rog ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Sunt însărcinată in 3 luni. Vă rog să-mi spuneți ...

Bună ziua! Sunt însărcinată in 3 luni. Vă rog să-mi spuneți care este procedura pentru a rămâne în concediu de risc maternal, dacă medicul de medicină a munci consideră că nu este cazul? Mulțumesc frumos
Asta inseamna ca NU exista un risc maternal . Medicul de medicina muncii analizeaza - impreuna cu angajatorul - factorii de risc ( care ar pune in primejdie sanatatea angajatei ca gravida sau a fatului ) legat strict de conditiile de munca . Daca angajatorul nu poate elimina aceste riscuri , angajata poate primi concediu de risc maternal . Daca exista o problema cu sarcina este alta situatie , gravida poate primi concediu medical pentru sarcina la risc , dar acesta nu este concediu de risc maternal . Starea de graviditate nu da implicit dreptul la concediu de risc maternal , cum vad ca multa lume crede ...
CHKa, utilizator
Îmi cer scuze că nu am specificat, starea mea de sănătate nu este tocmai bună, iar în urma unei internări în spital i-am prezentat medicului de medicină a muncii scrisoare medicala în care îmi scrie iminentă de avort
Atunci nu este vorba de concediu de risc maternal - acesta e legat strict de conditiile de munca - ci de concediu medical de sarcina la risc , pe care il puteti obtine de la medicul specialist care va urmareste sarcina , sau , pe baza scrisorii medicale de la acesta , de la medicul de familie .
Mulțumesc frumos!