Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... La ce baza plateste CASS in 2023?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

La ce baza plateste CASS in 2023?

La ce baza plateste CASS in 2023.
1.O persoana care are venturi din mai multe activitati dar NU este salariat?
2. Dar daca este si salariat ?
3. O persoana fizica ce achita CASS "din mana" dar primeste si dividende.?
Multumesc
george-neagu, moderator
Nu are importanta ca mai are in același timp și un contract de munca.
Se va plăti contribuția la sănătate dacă se va depăși (doar acele alte venituri) plafoanele 6 sau 12 luni, după caz. Nu ați detaliat din ce categorii fac parte asa zis alte venituri, dar includeți acolo și pe cele din investitii( dividende).
george-neagu, moderator
Multumesc !
Da, alte venituri sunt dividende si chirii.