Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am primit o citație și la obiectul dosarului scrie ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am primit o citație și la obiectul dosarului scrie " confirmare ...

Am primit o citație și la obiectul dosarului scrie " confirmare renunțare urmărire penală" îmi puteți spune ce înseamnă, și ce se va întâmpla în continuare
Buna ziua,
ati avut un dosar de urmarire penala.
S-a dispus de catre procuror renuntarea la urmarirea penala si este nevoie de validarea din partea instantei.
Instanta poate sa accepte sau sa respinga.
Ar fi bine sa aveți avocat.
Daca se respinge veți fi trimis în judecată și condamnat penal, urmând sa aveți și cazier.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dacă nu am avocat, voi primii unul din oficiu, și care sunt șansele să se respingă dacă sunt minor și am dosarul penal pt furt din magazin?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ar fi bine sa aveți avocat.
Daca se respinge veți fi trimis în judecată și condamnat penal, urmând sa aveți și cazier.

Scris din București 2022

Nu primiți avocat din oficiu.
Ori va angajati avocat ori veți fi fără avocat, este simplu.

Mulți merg la închisoare ca nu vor sa plătească avocat.
Cei in astfel de cazuri risca mai mult cazier și închisoare dacă nu respecta supravegherea și măsurile.

Nu veți ieși din tara câțiva ani.
Dar, nu cred ca interesează pe nimeni ieșitul din țară.

Pentru condamnați cred ca este mai bine ca nu a întrat România în Schenghen.
Se ajunge la închisoare dacă se iese din țară și mulți români încearcă...

Acesta este riscul unei condamnări.

Fiind însă minor aveți șanse sa nu ajungeți la închisoare în cazul dat.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

user95331 a scris:

Dacă nu am avocat, voi primii unul din oficiu, și care sunt șansele să se respingă dacă sunt minor și am dosarul penal pt furt din magazin?

... depinde... cat de "minor" sunteti!
Ca daca ai intre 14-16 ani raspunzi penal daca se dovedeste ca ai avut discernamant in raport cu fapta savarsita; daca ai peste 16 ani, raspunderea penala exista; practic de la 16 ani raspunzi penal pentru fapta savarsita.